Trhy na maximách uprostred vojny. Prečo akcie ignorujú geopolitiku?


Zdravím vás,

zdá sa to ako paradox.

Vojna USA s Iránom, ktorú USA vyhrali pred 7 týždňami, stále trvá. Hormuzský prieliv je stále uzatvorený. Napriek tomu, že prezident Trump tvrdí, že dohoda je blízko a že Irán sa "zúfalo snaží" o dohodu, stále nie je jasné, či niekto z Iránu na dnešné mierové rokovania príde.

Americký prezident tiež hovorí, že je pripravený znovu začať bombardovať, ak dohoda nebude dnes.

Situácia teda vôbec nevyzerá ružovo.

Akcie napriek tomu dosahujú historické maximá. Nielen americké, ale aj globálne.

Ako je to možné? Sú investori naozaj slepí voči riziku? Alebo nečítajú správy?

Myslím, že nie. Investovanie nie je o tom, čo sa deje teraz, alebo o tom, čo očakávame, že sa udeje v budúcnosti.

A investori jednoznačne očakávajú, že vojna sa čoskoro skončí a dodávky ropy a surovín z nich sa čo nevidieť obnovia. Logika hovorí, že by to tak naozaj malo byť, pretože pokračovanie tohto konfliktu nie je v záujme nikoho, okrem Ruska.

A naopak, celý svet, okrem Ruska, má eminentný záujem na tom, aby sa prestalo bombardovať a energie začali znova plynúť.

Nie som si istý, či logika je ten hlavný nástroj, ktorý zúčastnené strany konfliktu používajú. No skúsenosti ma naučili, že trhy to väčšinou vedia odhadnúť správne.

A nie len akciové.

Hoci je cena ropy len tesne pod úrovňou 100 USD za barel, futures s augustovou exspiráciou sa obchodujú na úrovni okolo 83 USD. Je to stále viac ako pred vojnou, no výrazne nižšie ako sú spotové ceny, čo aj v tomto prípade signalizuje očakávané vyriešenie problému.

Takže dobré správy.

Mnohí investori sa však historických maxím boja. Zvlášť tí, ktorí si pamätajú, že po ich dosiahnutí v októbri 2007 prišiel obrovský bear market, sprevádzaný masívnou finančnou krízou a akcie sa na svoje pôvodné úrovne dostali až v marci 2013.

A niet sa im čo diviť, predstava takejto katastrofy je naozaj desivá.

Dáta nám však hovoria niečo iné - dosahovanie historických maxím je normálnou črtou akciových trhov a netreba kvôli nim panikáriť.

Pozrite sa počet dosiahnutých nových historických maxím indexu S&P 500 podľa rokov:

"Suchoty" v prvej dekáde nového milénia boli nasledované kopcom nových maxím v ďalších 15 rokoch. Dekáda pred tým ich bola plná takisto.

Na grafe to už nemám, ale veľmi podobne to vyzeralo v 50., 60. aj 80. rokoch dvadsiateho storočia. Naopak, 70. roky vyzerali podobne ako prvá dekáda po roku 2000, len trocha lepšie.

Od spomínaného roku 2013 zaznamenali US akcie už 447 nových historických maxím. A aktuálna dekáda, aspoň podľa výnosov akcií, naozaj vyzerá ako "zlaté dvadsiate roky".

Samozrejme, ešte sa neskončila, a hrozí nám kopec rizík, no zatiaľ to vyzerá pozitívne - v 13 % obchodných dní US akcie dosiahli nové historické maximum.

Zaujímavý, a možno trocha proti "sedliackemu rozumu" idúci graf ukazuje, aké priemerné výnosy dosahujú akcie od dní, kedy bolo dosiahnuté historické maximum, v porovnaní so všetkými ostatnými dňami. Teda ako by sa vám darilo, ak by ste zainvestovali na historických maximách:

Mnohí to nečakajú, ale investovanie v deň dosiahnutia historického maxima má LEPŠIE výsledky ako investovanie počas ostatných dní.

Mojim cieľom nie je presvedčiť vás, aby ste investovali len v dni, keď sú trhy na maximách. To by asi nebol dobrý nápad.

Dôležitá vec, ktorú si z tohto treba zobrať je, že dosiahnutie historických maxím neznamená nevyhnutne prichádzajúcu katastrofu. Hoci veľmi výnimočne sa môže stať aj to. Nie je to žiadny "zlý signál", skôr naopak. A prichádzajú pomerne často, zvlášť počas bull marketov.

Jedného dňa naozaj príde to posledné historické maximum, po ktorom naozaj bude nasledovať prepad a bear market.

No ak ste dlhodobý investor, či investorka, historické maximá sú úplne normálne a netreba sa ich báť.

Všetko dobré,

Vladimír

Vladimír Jurík

Vladimír Jurík píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku. Je writer. investor, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele.

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: ako dopadla verejná ponuka akcií SpaceX ako funguje strach a nenažranosť a v newsletteri Peniaze sú čas I Premium: bola IPO SpaceX výnimočná a čo to hovorí o stave trhov aké drahé sú americké akcie v polovici roka čo je to ten BULL market Samozrejme nezabudnem na 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Minulý týždeň v piatok sa stala jedna z najočakávanejších tohtoročných udalostí na finančných trhoch -...

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: minulotýždňový prepad technologických akcií ako rýchlo ceny akcií stúpajú naozaj Newsletter Peniaze sú čas I Premium navyše obsahuje v 3 postrehoch: ako veľmi sa aktuálna situácia podobá na dot.com bublinu je verejná ponuka akcií SpaceX príliš drahá? guru pasívneho investovania o tom, ako dosiahnuť úspech Samozrejme nezabudnem na 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. V piatok sa stala vec v poslednej...

Zdravím vás, keď už sa píše o investovaní, tak spôsobom "ako investovať". Sám často píšem práve takto. No zaujímavý prístup je aj tzv. vylučovacou metódou, teda ČO NEROBIŤ, ak si chceme investovať úspešne. Rád s deťmi občas pozeráme TOP FAILS videá. Nielen pre zábavu, ale aj ako istú formu vzdelávania. Budú vedieť, že jazdiť na motorke v plavkách alebo snažiť sa v podguráženom stave preskočiť zábranový parkovací stĺpik roznožkou nie je najlepší nápad a snáď nebudú mať potrebu vyskúšať si to...