2 zásadné chyby malých investorov


Zdravím vás,

v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach:

  • 2 najväčšie chyby malých investorov
  • krátky prieskum.

V 3 postrehoch:

  • Warren Buffett končí
  • ako sa zatiaľ vyvíja ziskovosť US firiem
  • o poklesoch na trhu

A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň.


V ostatnom newsletteri som písal o tom, že ak máte možnosť, nakupovanie akcií po poklesoch je dobrý spôsob, ako si zvýšiť výnosy.

Je za tým jednoduchý princíp a jednoduchá matematika - v prvom rade každý pokles sa raz skončí a akcie sa vrátia na pôvodnú úroveň (hovorím o indexe, nie o jednotlivých akciách). A ak akcie klesnú o 20%, na to, aby sa dostali na pôvodnú úroveň, potrebujú narásť o 25%.

Ak sa im to podarí o rok, a vy ste nakúpili na najnižšom mieste poklesu, táto vaša investícia bude mať výnos 25%.

Skvelé!

Chyba č. 1 - čakanie na poklesy

Teoreticky to znie výborne. No postaviť si na tom celú investičnú stratégiu by k úspechu neviedlo, skôr naopak.

V čom je problém?

Nikto nevie, kedy pokles príde, aký veľký bude a ako dlho bude trvať. A ak už aj na nejaký "natrafíme", zrádzajú nás naše emócie a psychika. Totiž - nakupovať po 20% alebo 30% poklese, keď sme v recesii, panike, ľudia okolo nás prichádzajú o prácu, hrozí epidémia, vojna, recesia, inflácia, deflácia, kríza, pád meteoru, útok mimozemšťanov a celkovo vládne blbá nálada, je nesmierne ťažké.

A ak sme aj odhodlaní, väčšinou fungujeme tak, že si po 20% poklese nepovieme - Teraz idem nakupovať!, ale - Ešte počkám. Určite to spadne aspoň o ďalších 10%!

To však nie je celé.

Od 2. svetovej vojny (americké) akce zažili 11 bear marketov, teda poklesov o viac ako 20%, Pričom priemerný prepad bol - 35%.

To znamená 1 bearmarket priemerne každých 7 rokov. Pri priemernom ročnom výnose akcií 10% tieto za 7 rokov narastú o 95%. Ak by ste teda 7 rokov čakali na bear market, a potom trafili najspodnejšie dno na nákup (-35%), stále budete o 60% chudobnejší, ako keby ste zainvestovali pred 7 rokmi a držali akcie aj počas prepadu o 35%.

Skrátka - nevychádza to. Veľké poklesy neprichádzajú tak často, aby malo zmysel na ne čakať.

Pekne to ukazuje nasledujúci graf:

iShares Core MSCI World UCITS ETF, v USD, 2010 - 2025

Predstavte si, že je rok 2013, čas, keď sa akcie konečne dostali na úroveň spred Veľkej finančnej krízy (teda z roka 2007). Máte nejaké peniaze na investovanie, no "poučení" predchádzajúcim vývojom si poviete, že pred zainvestovaním veľkej sumy radšej počkáte na ďalší poriadny prepad. Ktorý určite čoskoro príde.

A nezabúdajte na to, že v minulej dekáde boli informačné kanály zaplavené varovaniami prognostikov a všelijakých ekonómov o nevyhnutnej ďalšej obrovskej kríze a krachu na burzách, ktoré sa na nás už valia.

Na veľký prepad by ste si však počkali až do roku 2020. Dovtedy sa akcie (teda vyššieuvedený fond) vyšplhal až na úroveň 60,03 a v nasledujúcich pár týždňoch sa prepadol na 39,50.

Ak by ste teda nakúpili na tomto absolútnom dne, stále by ste prišli o obrovský výnos 60%, ktoré akcie urobili za predchádzajúcich 7 rokov, vrátane aktuálneho bearmarketu!

OK, poďme ďalej. Tento bear market skončil pomerne rýchlo a akcie sa na predchádzajúce úrovne dostali pred koncom roka 2020.

A vtedy by ste si opäť povedali, že s investíciou počkáte až na veľký prepad.

Ten prišiel vo februári 2025, kedy sa akcie po dosiahnutí historického maxima 108,93 dostali v priebehu 2 mesiacov až na hodnotu 83,58.

Aj keby ste s nákupom "trafili" presne toto dno, stále by ste prišli o výnos 39%, ktoré akcie dosiahli v predchádzajúcich 4 rokoch, vrátane aktuálneho bearmarketu.

Čakať s investovaním na prepady skrátka nie je fungujúca investičná stratégia. Oveľa lepšie je investovať pravidelne, bez ohľadu na to, čo sa deje, a prípadne poklesy, ktoré občas prídu, využiť na doinvestovanie, ak máte nejakú disponibilnú hotovosť.

Chyba č. 2 - čakanie, kým sa situácia vyjasní

Toto je veľmi podobná chyba, len v opačnom garde.

Ako som už písal vyššie, investovať v čase kríz a neistoty je nesmierne ťažké. Veľké množstvo ľudí si preto, veľmi pochopiteľne, povie - jasné, budem investovať, ale počkám až sa aktuálny problém vyrieši a situácia sa vyjasní.

A tu leží ten (prvý) problém.

Totiž - v reálnom čase, online, situácia nie je jasná NIKDY. Vždy je nejaký problém, zádrhel, VELMI dobrý dôvod prečo NEinvestovať.

Jasná a jednoznačná je situácia VŽDY len pri pohľade do minulosti, a na graf. Vtedy vieme úplne bez pochybností povedať áno, toto bol čas keď sme MALI zainvestovať.

Dnes, v tomto čase, neistota a nervozita nezmizne NIKDY. Zbytočne budete čakať. Ak chcete investovať úspešne, musíte sa skrátka s týmto naučiť žiť.

Druhý problém sa skrýva v samotnom fungovaní finančných trhov.

Tie neodrážajú to, čo sa deje teraz, ale očakávania toho, čo sa bude diať v budúcnosti. A keďže trhy vlastne kumulujú názor miliónov účastníkov, ktorí riskujú svoje, ale aj cudzie peniaze, ich odhady bývajú pomerne presné.

Nie vždy, ale väčšinou.

A preto ceny akcií klesajú, aj keď sa reálna ekonomická situácia ešte nezhoršuje (napr. teraz). Ale tiež začínajú stúpať oveľa skôr, než sa ekonomická situácia začne naozaj zlepšovať.

Dobre si pozrite tento graf:

Ukazuje vývoj ziskovosti na 1 akciu pre spoločnosti v indexe S&P500 (tmavomodrá čiara). Bledomodré bodky ukazujú moment, kedy ziskovosť firiem dosiahla dno, teda tú najväčšiu možnú krízu.

Oranžové bodky na grafe ukazujú deň, kedy dosiahli dno ceny akcií.

Vo všetkých 3 prípadoch za ostatných 20 rokov ceny akcií dosiahli dno a začali stúpať OVEĽA skôr, než sa "vyjasnila situácia a vyriešil sa problém", oveľa skôr, než prestala KLESAŤ ziskovosť firiem.

Trhy odhadli (správne), že kríza už dlho nepotrvá a situácia sa zlepší. Ceny akcií začali stúpať oveľa skôr, než sa zlepšenie situácie prejavilo v tom, že prestali klesať zisky firiem.

Ak budete s investovaním čakať, kým sa situácia vyrieši a problém zmizne, zmeškáte podstatnú časť výnosov, ktoré trhy ponúkajú.

Investovať úspešne znamená akceptovať neistotu a fungovať aj v situáciách, keď to vyzerá, že sa blíži koniec sveta.


Než budeme pokrčovať ďalej, chcel by som vám položiť 1 krátku otázku týkajúcu sa tohto newslettera. Zaberie vám to maximálne 1 minútu a veľmi mi to pomôže pri jeho ďalšom smerovaní. Díky moc vopred.

Ešte raz ďakujem. A ak máte čas a chuť, môžete dať "reply" na tento mail a napísať mi, čo sa vám na newsletteri páči najviac, ako aj čo by som mohol zlepšiť. Čítam každý jeden email.


​Moje 3 postrehy

I.Ako sa vyvíja ziskovosť US firiem

Výsledková sezóna za prvý štvrťrok je v plnom prúde, momentálne to vyzerá takto:

  • výsledky zatiaľ zverejnilo 72% firiem z indexu S&P 500
  • 76% zverejnilo lepšie ako očakávané zisky
  • v priemere sa im podarilo odhady prekročiť o 8,60%, čo je viac ako 10-ročný priemer (ten je 6,90%)
  • priemerná zisková marža týchto firiem je 12,70%. To je lepšie ako 10-ročný priemer, je to dokonca lepšie ako pred rokom, kedy bola marža 11,80%

Bez preháňania sú to veľmi dobré výsledky a pozitívna správa v aktuálnom marazme. Treba ale brať do úvahy, že tieto čísla ukazujú svet, ktorý už neexistuje - teda svet pred spustením Trumpovej obchodnej vojny.

Aj tak je to však aspoň malý dôvod na radosť.

Miera neistoty v ekonomike je obrovská, za prvý štvrťrok sa HDP USA zmenšil, čo nie je dobre. Napriek domu, akciové trhy neveštia zásadnú katastrofu, rovnako ako trhy dlhopisové. Korporátne spready (rozdiel v úročení dlhopisov spoločností vs štátnych dlhopisov. Ich rast znamená rastúce vnímané riziko, pokles, naopak, rastúcu istotu) síce v porovnaní s koncom roka 2024 vzrástli, no za ostatný mesiac zaznamenali slušný pokles

Investori začínajú byť presvedčení, že obchodná vojna sa skončila a US administratíva (alebo aspon niektorí jej dôležití členovia) si uvedomila, že to nebol najlepší nápad. Teraz sa snažia nájsť z toho bordelu cestu von pomocou výnimiek a "krásnych dohôd". Samozrejme, celé to budú prezentovať ako "veľké víťazstvo", hoci USA na tom budú po všetkých stránkach horšie, ako pred vyhlásením "Dňa oslobodenia".

II. Legendárny investor W. Buffett končí

Na víkendovej valnej hromade spoločnosti Berkshire Hathaway W. Buffett oznámil, že do konca roka odstúpi z pozície CEO.

Komentátori to označili za "prekvapivé" rozhodnutie a akcie dnes klesli o 3,80% (po prvotnom prepade o viac ako 6%).

Prekvapivé rozhodnutie? Kde boli tí ľudia posledné 2 dekády?

Buffett má 94 rokov! Koľko si mysleli, že tomu ešte bude šéfovať? Už pred 25 rokmi o ňom a Charlie Mungerovi písali ako o najväčšom riziku pre Berkshire - veď sú to 70-nici, nebudú žiť večne!

Charlie Munger, Buffettov partner, zomrel pred takmer 2 rokmi, vo veku nedožitých 100 rokov. Odvtedy akcie posilnili o viac ako 60%. Tento rok akcie Berkshire stúpli o takmer 14%. Na rozdiel od všetkého ostatného.

W. Buffett je môj, ale samozrejme nielen môj, vzor v oblasti investícií. K budovaniu majetku týmto spôsobom ma namotivovali jeho texty a knihy o ňom. A hoci neinvestujem ako on (nemám na to ani IQ, ani povahu, ani znalosti), veľa som sa od neho naučil.

Primárne o udržiavaní si dlhodobej perspektívy ("dnes niekto môže sedieť v tieni, pretože niekto iný pred 100 rokmi zasadil dub").

A okrem toho:

  • nikdy nestav proti Amerike
  • ovládaj svoje emócie a svoje chovanie
  • investuj do dobre diverzifikovaných indexov minimálne kľúčovú časť svojho portfólia

Akcionárom Berkshire som "odjakživa" (prvé akcie som nakúpil v októbri 2007 za 86,53 USD a daľšie v apríli 2009 za 58,73 USD. A ešte stále ich mám. Cena dnes - 518 USD.

O budúcnosť Berkshire sa nebojím. Ostatných 10 rokov Buffett presúval svoje zodpovednosti na iných ľudí. Investičné rozhodnutia na Toda Combsa a Teda Weschlera. Poistný business na Ajit Jaina. A prevádzku na Grega Abela. Ktorý bude od budúceho roka nový CEO. Buffettov syn je tiež v predstavenstve.

Myslím, že to zvládol perfektne. Málokedy sa vidí takýto skvele vymyslený a zrealizovaný "succession plan".

Za seba môžem povedať len - ďakujem!

III. O trhových poklesoch:

Prípravou na a odhadovaním poklesov investori prišli o oveľa viac peňazí než v poklesoch samotných

Peter Lynch


2 zaujímavé články odinakiaľ

List akcionárom Berkshire Hathaway za rok 2024

Čítanie týchto listov by malo byť povinné pre každého, kto sa zaujíma o investovanie

Svet - veľmi slušne - posiela Trumpa do hája

Zaujímavé novinky z Kanady a Európy


1 graf na tento týždeň

V USA ETFká definitívne vyhrali nad klasickými podielovými fondami

Všetko dobré,

Vladimír

Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: mier medzi Izraelom a Iránom ceny ropy a volatilita V 3 postrehoch: zlato vs akcie aké finančné rozhodnutia ľutujeme najviac relativita investičného rizika A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Máme tu spoň nejaké dobré správy - Izrael a Irán súhlasili so zastavením bojov, ktoré (vraj) vyrokoval americký prezident Trump. Predchádzal tomu americký útok na iránske jadrové zariadenia, ktoré...

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: vojna Izraela s Iránom ceny ropy a recesia V 3 postrehoch: volatilita zostáva nízka podoby bohatstva dobrý dôvod prečo A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Dnes som chcel pôvodne písať o niečom inom, konkrétne prečo investovanie do individuálnych akcií pre väčšinu ľudí nie je dobrý nápad. Ale odložím to na budúce. Minulý týždeň v piatok totiž Izrael zaútočil na Irán. Ako keby some tých...

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: kedy predávať v portfóliu kedy "predávať" v živote V 3 postrehoch: aké drahé sú akcie prečo sú bohatí stále bohatší čo investovať A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Dnešný článok inšpiroval Sahil Bloom, ktorého zasa inšpiroval Ryan Israel. A týka sa našej pokračujúcej debaty o tom, kedy predávať akcie, či investície, či sa pokúšať časovať trh a podobne. O čo išlo? Pred pár týždňami,...