8 finančných lekcií, ktoré som sa naučil za 50 rokov


Zdravím vás,

na začiatok dnešného newslettera tu mám malé komerčné okienko:

Blíži sa koniec roka a to je dobrý čas dať si konečne do poriadku financie, urobiť finančný plán a začať investovať. Ponúkam vám preto možnosť dohodnúť si so mnou online konzultáciu s 25% zľavou.

Na stretnutí preberieme všetky vaše finančné otázky. Posúdime vašu aktuálnu situáciu, ujasníme si ciele, vytvoríme jednoduchý finančný plán a preberieme možnosti investovania.

Pre dohodnutie konzultácie kliknite na linku nižšie:

Chcem si dohodnúť online konzultáciu

a použite kód PSCNOVEMBER.

Všetci, ktorí si počas tejto akcie konzultáciu kúpia, dostanú zároveň odo mňa ZDARMA môj online kurz "Autopilot pre vaše peniaze".

Ponuka platí do 5.11.2024

OK, a teraz späť k pravidelnému obsahu.

Tak ako postupne starneme (vlastne múdrieme, pardon), menia sa naše názory na kopec vecí. Môj prístup k peniazom a financiám sa tiež časom vyvíjal, chcel by som veriť, že k lepšiemu.

Tu je teda 8 vecí, ktoré som sa o peniazoch naučil za ostatných 50 rokov (ok, za 30 rokov. V 20-ke som nevedel nič :-)).

  1. Peniaze sú dôležité. Ale všetko nie je len o nich. Sú iba nástroj, nie cieľ.

Najhoršia vec, ktorú môžete pre seba urobiť, je podľahnúť takému tomu klasickému názoru, že peniaze sú koreňom všetkého zla. To je hlúposť.

Koreňom všetkého zla je bezhraničná túžba mať viac, bez ohľadu na následky. Ale s tým peniaze nemajú nič spoločné.

Peniaze nie sú zmyslom života, sú len nástrojom, ktorý vám pomôže prežiť život podľa svojich predstáv.

A je to rovnaké ako s hocijakým iným nástrojom – šikovný “remeselník” s ich pomocou vytvorí skvelú vec – zmysluplný život s rodinou, priateľmi a všetkým, čo pokladá za dôležité.

No ak sa s ním nenaučíte poriadne pracovať, váš výtvor nebude stáť za nič. Možno dokonca ublížite sebe alebo ľuďom okolo vás. Bez ohľadu na to, koľko peňazí máte.

2. Nie každý úver je zlý. Je to tiež nástroj

Experti na osobné financie považujú dlh za extrémne finančné zlo a úlohou každého zodpovedného človeka je splatiť úvery čo najrýchlejšie.

Tiež som si to kedysi myslel (s výnimkou hypotéky).

Stále som presvedčený, že ak je úver jediný spôsob, ako si môžete dovoliť nejaký spotrebný tovar, alebo zážitok, tak na to nemáte a nemali by ste to kupovať.

Ale zároveň si nemyslím, že VŠETKO si treba kupovať za cash. Dlh sa dá používať rozumne, a vie prispieť k vašej väčšej finančnej flexibilite.

3. Vysoké výnosy nie sú najdôležitejším aspektom úspešného investovania

15 rokov trvajúci bull market na akciových trhoch, či nedávne šialené výnosy v krypto sektore mohli mnoho ľudí presvedčiť, že kľúčom k úspechu je identifikovať triedu aktív, ktorá bude mať najvyšší predstaviteľný výnos.

Moja rodina je finančne nezávislá, a spomínaný bull market v akciách, ktoré tvoria absolútnu vúčšinu nášho investičného portfólia, k tomu prispel veľkou mierou. Dôležitejšie však bolo to, že počas toho obdobia sme investovali veľkú časť zárobku. V čase keď sme boli na vrchole našich korporátnych kariér to bolo viac ako 50% čistých príjmov.

Zložené úročenie je síce 8. div sveta, ale z malých súm sa vám skrátka veľký zázrak vyčarovať nepodarí.

Na výnosoch samozrejme záleží, ale dôležitejšie sú sumy, ktoré sporíte.

4. "Nafukovací" životný štýl nemusí byť vždy len zlý

Opäť jedna zo základných téz FIRE brigády.

Nechápte ma zle. Život "pod svoje pomery" považujem za stále veľmi dôležitý. Ale prežívať v maringotke o vode a suchom chlebe kvôli tomu, aby ste na dôchodku mohli žiť ako kráľovná mi nedáva žiaden zmysel. Treba nájsť rozumnú rovnováhu medzi aktuálnou a budúcou životnou úrovňou.

Ak vám narastú príjmy, treba sporiť a investovať viac. Ale zároveň treba aj míňať viac, hoci ste ešte nedosiahli všetky svoje finančné ciele. Ovocie svojej tvrdej práce si treba užívať priebežne, nie len o 25 rokov.

5. Materializmus je tiež ok.

Každá štúdia na tému či peniaze prinášajú šťastie hovorí o tom, že si treba kupovať zážitky. Má to väčší efekt.

A majú pravdu!

Míňať peniaze na zážitky s rodinou a priateľmi je skvelé.

Ale kúpiť si peknú a/alebo užitočnú vec je tiež ok. Material girl Madonna vie, o čom spieva (ak neviete, spýtajte sa rodičov :-)).

Rozumiem psychológii nákupu vecí. Kúpite si niečo nové, vyletí vám dopamín, chvíľu sa tešíte, dopamín opadne, prestane vás to baviť, potrebujete si kúpiť niečo nové a tak ďalej dokola.

No a? My si radi kupujeme nové veci - či už šaty, knihy, rozumné hračky, veci do domu, veci na záhradu, nové auto. A tešíme sa z nich. Je to ok.

Pretože aj všetky tieto nákupy sú v rámci našich finančných pomerov.

6. Hypotéku budem splácať čo najdlhšie, a ak budú dobré podmienky, zoberiem si novú

Predčasné splátky nie sú pre mňa. Rozumiem, že niektorých ľudí pocit dlhu ťaží. Ak majú úver, nepripadajú si slobodní a chcú sa aj hypa čo najskôr zbaviť. Rešpektujem to.

Zvlášť v situácii, ak je nehnuteľnosť jediným, alebo väčšinovým aktívom domácnosti a kvôli vysokému úveru je ich čistý majetok nízky.

Emócie sú veľmi dôležité aj pri budovaní majetku.

Ale nie je to najlepší finančný krok. Úroky na takýto dlh bývajú väčšinou hlboko pod výnosmi, ktoré sa dajú dlhodobo dosiahnuť rozumným spôsobom investovania. A pri rozumnom riadení je veľmi nízka pravdepodobnosť, že by ste prišli o strechu nad hlavou.

7. Peniaze nevyriešia každý problém, ale prinesú vám menší stres a väčšiu pohodu

Môžeme sa donekonečna baviť o tom, či si za peniaze kúpite šťastie alebo nie (podľa mňa áno, do istej miery). Ale ak máte vyriešené osobné financie, a viete, ako a z čoho budú zaplatené vaše nadchádzajúce výdavky, plus k tomu máte rezervu, ak nastane niečo neočakávané, alebo si skrátka budete chcieť niečo kúpiť, váš život bude oveľa jednoduchší.

8. Cieľová čiara by sa mala posúvať

Keď sme si prvýkrát robili finančný plán a rozmýšľali sme o tom, za akých okolností budeme finančne nezávislí, stanovili sme si "číslo", ktoré musíme dosiahnuť.

Odvtedy sme číslo dosiahli a čiaru posunuli už niekoľkokrát.

Dnes sme v realite na oveľa vyššej úrovni ako náš prvý cieľ, a nový je opäť ďalej. A je to tak v poriadku.

Mám rád výzvy v živote, nové veci, ktoré sa dajú dosiahnuť. Je to ako keď sa túlate novým mestom. Poviete si, prídem ešte po tamten roh a potom sa vrátim. No za rohom uvidíte zaujímavé námestie, tak si ho ešte zájdete pozrieť.

Objektívne je veľmi ťažké byť úplne spokojný, bez okýchkoľvek túžob. Zvlášť ak viete, čo sa potenciálne dá dosiahnuť.

Samozrejme, treba mať mieru, a brať do úvahy aj to, čo všetko z existujúcej situácie bude treba obetovať pre získanie ďaľšej méty. Niekedy to nestojí za to.

No stavanie si nových cieľov je podľa mňa pozitívna vec.

To je všetko. Na čo v oblasti financií ste v priebehu času zmenili názor vy?

Pôvodný článok o peniazoch si môžete prečítať tu:

15 vecí, ktoré ste sa o peniazoch mali naučiť v škole


Moje 3 postrehy

I. Teoreticky je to správne, ale v praxi sa to nepoužíva.


Hovorím o optimalizovaní portfólia a maximalizovaní rizikovo váženého výnosu. Špecificky pre retailových investorov.

Nemá to význam a sú oveľa dôležitejšie veci, ktorými sa treba zaoberať, ak chcete byť finančne nepriestrelní.

Neveríte mi? Tak verte autorovi teórie moderného portfólia.

Harry Markowitz vydal prvý článok na túto tému ("Portfolio Selection") v roku 1952, v Journal of Finance. Zároveň v tom roku začal investovať v učiteľskom penzijnom fonde, kde si mohol svoje investície nastaviť.

Jason Zweig, novinár, sa ho v rozhovore v roku 1997 spýtal, či vtedy použil svoju novú teóriu.

H. Markowitz odpovedal: "Viem, že som si mal vypočítať historické kovariancie rôznych tried aktív a nakresliť si efficient frontier. Namiesto toho som si predstavil, ako veľmi by ma trápilo, keby akcie rástli a ja som ich nemal nakúpené, alebo naopak, keby akcie padli a ja som v nich mal zainvestované všetko. Mojim cieľom bolo minimalizovať pravdepodobnosť, že svoje rozhodnutie v budúcnosti oľutujem. A tak som svoje investície rozdelil na 50% americké akcie a 50% americké vládne dlhopisy."

Lekcia behaviorálneho investovania od investičnej legendy, v čase, keď o behaviorálnom investovaní ešte nikto nechyroval.

20-, či 30-roční ľudia nemajú žiadny realistický dôvod tráviť hodiny a hodiny vyberaním fondov, čítaním výročných správ, rozmýšľaním nad hedgingom voči recesii ktorá príde budúci týždeň či menením alokácie svojho portfólia podľa toho, čo zarobí 200% v nasledujúcich 2 mesiacoch. Oveľa dôležitejšie je zamerať sa na získanie vedomostí, kvalifikácií, zručností, titulov, jednoducho kvalitného vzdelania, ktoré maximalizuje ich príjmový potenciál v budúcnosti.

Či bude vaše portfólio klesať o 20% alebo len o 10%, nemá na vašu budúcu finančnú situáciu absolútne žiadny, ale naozaj žiadny dopad. To, či máte v portfóliu 5% alokáciu do private equity, 3% do vzácnych kovov a 1% do veteránov takisto nie.

No to, či budete o 10 rokov zarábať 1500, alebo 4000 EUR, bude mať dopad ZÁSADNÝ.

Ja mám 50 rokov a všetky moje investície sú v 100% globálnom diverzifikovanom akciovom portfóliu. Žiadne dlhopisy, ani hotovosť, ani nič iné. Okrem toho fungujem v businesse, kde potenciálny pokles akciových trhov bude mať veľký negatívny vplyv na výšku môjho príjmu.

Nevadí mi to. Chcem maximálne výnosy a volatilita ma netrápi. Optimalizáciou portfólia sa nezaoberám vôbec. Ušetrený čas venujem sebe, svojej rodine, priateľom, rozvíjaniu svojho businessu.

Takýto prístup nie je pre každého, samozrejme. Mne to ale dáva zmysel. Väčšinu svojho času a energie smerujem tam, kde viem veci čo najviac ovplyvniť.

Ak si chcete vybudovať poriadny finančný majetok, nestrácajte čas kontinuálnym optimalizovaním vašich investícií. Zvoľte si jednoduchú základnú alokáciu, ktorá má pre vás zmysel, a ušetrený čas a energiu venujte maximalizácii vašich príjmov, sebe, a ľuďom okolo vás.

Nebudete ľutovať.

II. Základné pravidlo osobných financií

Ak máte problém, ktorý sa dá vyriešiť peniazmi, a peniaze, tak nemáte problém.

III. O špekulovaní:

Investovanie nie je krasokorčuľovanie - nedostanete žiadne body navyše za technickú náročnosť.

Warenn Buffett


2 zaujímavé články odinakiaľ

Oplatí sa mať jednotky?

K tomuto sa LI spustila prudká diskusia. Čo si o tom myslíte - majú lepšie známky pozitívny vplyv na budúcu mzdu?

Goldman Sachs predpovedá

A v njabližšej dekáde vidia výnosy akcií veľmi nízko, iba 3% p.a.


1 graf na tento týždeň

Distribúcia historických 10-ročných výnosov US akcií (podľa Goldman Sachs)

Trocha kontextu - Ben Carlson uvádza, že od roku 1925 len 9% všetkých 10-ročných periód malo výnos 3% p.a. alebo nižší. A všetky spadali do iba 3 období - Veľká depresia v 30-tych rokoch 20. storočia, ropná kríza v 70-tych rokoch 20. storočia a Hypotekárna kríza (zač. 2007).

Goldman Sachs teda predpovedá krízu obrovských rozmerov. Čo vy na to?

Všetko dobré,

Vladimír


Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, napriek všetkej negativite, vojnám, volbám, krízam a celkovo "blbej nálade" majú finančné trhy za sebou neuveriteľne skvelé 2 roky - od 1.1.2023 globálne akcie reprezentované indexom MSCI World narástli o viac ako 53% (v EUR)! To sa s veľkou pravdepodobnosťou nebude v budúcom roku opakovať. Zostávam však optimista. Nie je to úplne prechádzka ružovým sadom, no infláciu sa v zásade podarilo skrotiť a ekonomiky sú v pomerne dobrom stave (vedeli ste, že najrýchlejšie rastúca...

Zdravím vás, globálnym akciám sa darí a index MSCI World sa hýbe veľmi blízko historických maxím. Za tento rok si akcie, reprezentované týmto indexom, prípísali vysoko nadštandardný výnos 25%. Wow! Zdroj: Financial Times Niet sa preto čomu diviť, že sa opäť začínajú objavovať otázky, či akcie nie sú príliš drahé, či nás nečaká krach alebo ešte niečo horšie. Trhy sú predsa cyklické a každý rast nevyhnutne strieda pád. Áno, veta o cyklickosti trhov je pravdivá. A toto kyvadlo sa stále hýbe....

Zdravím vás, ďaľší štvrťrok máme za sebou a tak som pripravil nové porovnanie výkonností fondov. Pozrieť si ho môžete na linke nižšie: Podielové fondy a ich výnosy k 30.9.2024 Moje 3 postrehy I. Prečo sú bohatí stále bohatší? Hoci to znie nepravdepodobne - nie je to žiadne tajomstvo. Pretože vlastnia aktíva, ktoré sa časom zhodnocujú. Primárne akcie firiem a akciové fondy. V menšej miere aj nehnuteľnosti. Podľa dát americkej FED, 1% najbohatších Američanov vlastní takmer 54% amerického...