Ako investovať v čase vojny


Zdravím vás,

článok na túto tému som naposledy (a zároveň prvý krát) písal 23. marca 2022, necelý mesiac po tom, čo Rusko zákerne napadlo Ukrajinu. Posledná veta znela: "Držme si palce, aby táto šialenosť čo najskôr skončila."

Odvtedy ubehol rok a pol, a tá šialenosť nielenže neskončila, ale aktuálne tu máme ďalšiu, hoci zatiaľ našťastie stále menšiu, vojnu.

A tak je, bohužiaľ, čas na ďalší update.

Každá vojna v prvom rade znamená neopísateľné ľudské utrpenie. V porovnaní s tým sú finančné straty takmer zanedbateľné.

Ale tento newsletter sa zaoberá investovaním, budovaním a zhodnocovaním majetku, takže sa na to pozrieme touto optikou.

Pôvodný článok si môžete prečítať na tejto linke:

Ako sa darí akciám v čase vojny

Tu už k nemu pridám len niekoľko postrehov. Nie je to žiadny detailný návod, len pár veci (určite zďaleka nie všetky) nad ktorými sa podľa mňa stojí za to zamyslieť.

Zásadný rozdiel

Pri uvažovaní nad tým, aký dopad na náš majetok vojna má je zásadný, rozhodný faktor ten, či sme len pozorovatelia alebo priami účastníci konfliktu. V našom prípade, našťastie, sa nás ani jeden z týchto problémov priamo netýka. Máme teda luxus zaoberať sa vplyvom vojna na naše financie z hľadiska pozorovateľa.

Ako investovať z hľadiska pozorovateľa

Začneme teda z tejto strany. US akcie a dlhopisy sú dobrým nástrojom, pretože hoci sa vojnových konkfliktov zúčastňujú, žiaden sa neodohrával na ich území.

Ako som už písal v pôvodnom článku, nominálne sa US akciám darilo pomerne dobre aj počas vojen, či už veľkých (1. a 2. svetová vojna) alebo menších (Kórea, Vietnam, Irak).

Reálny výnos akcií (medián ročne) však v týchto obdobiach klesol o približne 5%-nych bodov ročne.

Hlavný vplyv na to má zvýšená inflácia.

Je to celkom logické - produkcia je v týchto situáciách viac presmerovaná na potreby armády, predmetov normálnej spotreby je menej, tým pádom ceny idú hore. Takisto medzinárodný obchod tiež trpí. A v neposlednom rade majú vlády počas vojen tendenciu si viac požičiavať, a.k.a. "tlačiť peniaze".

To všetko spôsobuje, že inflácia ide hore.

Prvoradou snahou by teda malo byť mať väčšinu majetku zainvestovanú v aktívach, ktoré najlepšie chránia pred infláciou:

  • akcie
  • nehnuteľnosti
  • korporátne dlhopisy (opatrne)

Akcie

Akcie majú dlhodobo najvyšší reálny výnos zo všetkých aktív vo všeobecnosti, a platí to aj v čase vojny. Preto by mali tvoriť za každých okolností väčšinovú časť portfólia.

Ale nie sú akcie ako akcie.

Ak ste vlastnili napríklad akcie ocielarní Azovstal, zostali vám len oči pre plač. Akciovka, ktorej patrí malá sieť predajní potravín na východnom Slovensku tiež nie je celkom dobré riešenie.

Kľúčom k úspechu je, aj v tomto prípade, diverzifikácia a prístup.

Diverzifikácia geografická, ale aj odvetvová. Nikdy neviete, kedy nejaký konflikt vznikne, kde a koho presne sa dotkne. Najlepším riešením je preto podľa mňa dobre diverzifikovaný fond/fondy, investujúce do globálnych akcií, ktorých unity sa obchodujú na svetovej burze/burzách v USA, Británii, či EU.

To zabezpečí najvyššiu pravdepodobnosť zachovania reálnej hodnoty a prístupnosť majetku.

Nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti z dlhodobého hľadiska tiež porážajú infláciu, no v prípade vojnového konfliktu začína byť problém ich nízka likvidita a umiestnenie.

Preto je aj v v tejto situácii lepšie použiť realitný fond, ideálne taký, ktorého unity sa obchodujú niekde na svetovej burze, a je dobre diverzifikovaný geograficky, aj typmi investícií, ktoré robí.

Barton Biggs v knihe Wealth, War and Wisdom, o ktorej hovorím aj v pôvodnom článku, spomína ako dobré riešenie nehnuteľnosť, ideálne farmu, ktorá sa nachádza mimo zôny konfliktu a vie poskytnúť nielen ubytovanie, ale aj stravu.

To znie teoreticky dobre. Ale sú tam 2 veľké problémy - neviete, kde konflikt vznikne, takže nemáte garanciu, že práve tá vaša farma nebude v ohrození. A druhý problém je, či sa tam budete vedieť dostať. Doprava patrí vždy medzi prvé obete vojny.

Korporátne dlhopisy

Z dlhodobého hľadiska majú korporátne dlhopisy pomerne slušný výnos a porážajú infláciu.

No v obdobiach vysokej a nečakanej inflácie (viac ako 4% ročne) sa chovajú ako ostatné dlhopisy a ich reálny výnos je záporný.

Takže ak áno, len v malej miere a s veľmi krátkou duráciou (citlivosťou na zmeny úrokových sadzieb)

Čo robiť ako účastník konfliktu

Takže teraz tá horšia situácia.

V tomto prípade bude mať zrejme najvyššiu prioritu bezpečnosť a zdravie vás a vašich blízkych, prístup k čistej vode a potravinám. A zrejme aj čo najrýchlejší presun niekam do bezpečia.

V tomto všetkom vám peniaze a majetok môžu pomôcť.

No ak ho máte v akciách obchodovaných na burze v New Yorku, alebo v byte v Dubai, je vám to nanič.

Budete potrebovať majetok ktorý je dostupný a prenosný. Takže:

  • cash
  • zlato
  • šperky
  • krypto v hardvérovej peňaženke

Cash je samozrejme super, ale nie v lokálnej inflačnej mene (weimarská marka, turecká líra, česká koruna a pod.) Pomerne dobre by mali fungovať globálne meny ako USD, EUR, švajčiarsky frank.

Zlato tiež môže pomôcť, len treba byť opatrní. Kilovú tehlu budete na trhu predávať len veľmi ťažko. Takže v malých gramážach. O zlate som viac písal v tomto článku.

Šperky budú tiež fungovať ale musíte rátať s tým, že za ne za takýchto okolností dostanete výrazne menej, než ste pôvodne zaplatili.

Aby vám fungovalo krypto, musí samozrejme ísť elektrina, internet a musia ho prijímať tam, kde s ním chcete platiť. To sa v čase vojny nemusí vždy splniť.

Ďaľšia vec na zváženie - kde tento majetok uložíte? V trezore v banke? OK, ale čo ak v prípade vojny nebude dostupná? Tak potom niekde doma. No môžete sa stať terčom krádeže, alebo útoku, ak sa prevalí, že doma držíte "majlant".

Samotný prenos takýchto cenností pri presune po vonku vám môže na chrbát nakresliť veľký terč. Môže to byť problém aj pri pokuse o prechod cez hranice.

Jedným z najlepších prenosných aktív sú nakoniec vaše znalosti a schopnosti. Tie vám nikto nezoberie a viete ich využiť, kdekoľvek sa ocitnete.

Záver

Vojna je peklo.

Najviac samozrejme pre tých, ktorých sa priamo týka - civilistov uprostred bojov. Môžeme to sledovať každý deň na sociálnych sieťach a je ťažké sa na to čo i len dívať. Zažívať to na vlastnej koži je strašné.

Z hľadiska témy tohto newslettera - ochrana vášho majetku - je najväčší problém neistota. Žiadne z vyššieprezentovaných návrhov nebude fungovať vždy, všade a za každých okolností. Ich cieľom je tú obrovskú neistotu minimalizovať.

Nedá sa pripraviť na všetky eventuality. Nevieme, aké budú, a to, čo možno funguje dnes, nemusí fungovať zajtra.

No myslím si, že je lepšie byť pripravení najlepšie ako vieme, hoci to nebude dokonalé, než nebyť pripravení vôbec.

Všetko dobré,

Vladimír

Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, napriek všetkej negativite, vojnám, volbám, krízam a celkovo "blbej nálade" majú finančné trhy za sebou neuveriteľne skvelé 2 roky - od 1.1.2023 globálne akcie reprezentované indexom MSCI World narástli o viac ako 53% (v EUR)! To sa s veľkou pravdepodobnosťou nebude v budúcom roku opakovať. Zostávam však optimista. Nie je to úplne prechádzka ružovým sadom, no infláciu sa v zásade podarilo skrotiť a ekonomiky sú v pomerne dobrom stave (vedeli ste, že najrýchlejšie rastúca...

Zdravím vás, globálnym akciám sa darí a index MSCI World sa hýbe veľmi blízko historických maxím. Za tento rok si akcie, reprezentované týmto indexom, prípísali vysoko nadštandardný výnos 25%. Wow! Zdroj: Financial Times Niet sa preto čomu diviť, že sa opäť začínajú objavovať otázky, či akcie nie sú príliš drahé, či nás nečaká krach alebo ešte niečo horšie. Trhy sú predsa cyklické a každý rast nevyhnutne strieda pád. Áno, veta o cyklickosti trhov je pravdivá. A toto kyvadlo sa stále hýbe....

Zdravím vás, na začiatok dnešného newslettera tu mám malé komerčné okienko: Blíži sa koniec roka a to je dobrý čas dať si konečne do poriadku financie, urobiť finančný plán a začať investovať. Ponúkam vám preto možnosť dohodnúť si so mnou online konzultáciu s 25% zľavou. Na stretnutí preberieme všetky vaše finančné otázky. Posúdime vašu aktuálnu situáciu, ujasníme si ciele, vytvoríme jednoduchý finančný plán a preberieme možnosti investovania. Pre dohodnutie konzultácie kliknite na linku...