Ako naozaj využiť pokles cien akcií


Zdravím vás,

v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach:

  • ako naozaj investovať pri prepadoch
  • koľkí z vás prepad naozaj využili

V 3 postrehoch:

  • prečo bola korekcia zrušená
  • načo nám je v skutočnosti rozpočet
  • prečo sa vyhnúť lotériám

A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň.


V predchádzajúcom emaily som písal o tom, že postaviť si celú svoju investičnú stratégiu na čakaní na poklesy nie je celkom dobrý nápad, z niekoľkých dôvodov.

Jeden z nich bol. že nikdy nevieme, kedy prídu, aké hlboké budú a ako rýchlo sa skončia.

A realita je taká, že ten ostatný prepad, spôsobený vyhlásením najvyšších amerických ciel na všetkých obchodných partnerov 2.4. 2025, sa skončil.

Globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, sú dnes VYŠŠIE, než boli pred vyhlásením, podľa Wall Street Journal, najhlúpejšej obchodnej vojny v histórii.

A ja mám na vás rýchlu otázku (výsledky sa zobrazia po tom, čo odpoviete):

Tento prepad už je za nami. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako realisticky využíť vo svoj prospech ten budúci, ktorý skôr či neskôr určite príde.

1. Pravidelné investovanie

Toto je najjednoduchší, najspoľahlivejší spôsob ako to urobiť. Efekt nebude maximálny (ale to neviete garantovať pri žiadnom spôsobe), no môžete sa spoľahnúť, že bude NEJAKÝ. A bez toho, aby ste nad tým museli rozmýšľať, alebo čokoľvek robiť.

Jednoducho - ak investujete pravidelne, každý mesiac, máte garantované, že nakúpite aj za znížené ceny. Bez stresu, bez nervov.

Vymyslieť niečo lepšie je naozaj ťažké.

2. Zníženie hotovostnej rezervy

Čím viac rastie ohodnotenie akcií, tým viac rastie neistota a pravdepodobnosť poklesu cien. To môže byť dobrý dôvod na postupné zvyšovanie hotovostnej rezervy. Pretože tá je poistkou proti neistote.

Ak máte povedzme rezervu vo výške 2-mesačných nákladov, pri raste ohodnotenia ju môžete postupne zvýšiť, povedzme na úroveň 3-mesačných nákladov.

A v prípade poklesu cien, naopak, uvoľniť jej časť a zainvestovať.

Otázka znie - kedy? Na to nie je ľahké odpovedať. Aj kvôli tomu, že pokles cien akcií znamená stres. V ekonomike, na trhu, ale aj (a to hlavne) v hlavách investorov. Je nesmierne ťažké v takom prostredí robiť agresívne kroky (a nedajte sa mýliť - investovať peniaze počas poklesov JE agresívny krok). Preto je dobré mať nejaký systém, nastavený VOPRED. Napríklad takto:

  • Poklesmi do 10% by som sa vôbec nezaoberal.
  • Pri poklese okolo 20% by som uvoľnil časť "nadbytočnej"rezervy.
  • Pri poklese o daľších 10% daľšiu časť.
  • Atď.

Chápete.

3. Rebalansovanie portfólia

Povedzme, že máte cieľové zloženie vášho portfólia 80% akcií a 20% dlhopisov. Môže sa stať, že po poklese cien akcií o 20%, pričom dlhopisy zostanú stabilné (čo sa nemusí VŽDY stať) poklesne podiel akcií niekam na úroveň 75%.

Vtedy môže mať zmysel nenechať portfólio ďalej driftovať, ale odpredať časť dlhopisovej zložky a za získaný kapitál dokúpiť akcie za znížené ceny.

Portfólio sa dostane znovu do cielenej rovnováhy a zároveň využíjete dokúpenie na zvýšenie dlhodobých výnosov.

Aj tu platí všetko, čo v bode 2 - nebude to ľahké (z hľadiska investorovej psychológie a emócií), je preto dobé mať pripravený plán.

4. Zvýšenie podielu dynamickej zložky (akcií)

Podobný, ale agresívnejší krok ako v bode 3. Treba si uvedomiť, že týmto zvyšujete riziko vo svojom portfóliu. Do istej miery je to však kompenzované tým, že pokles cien riziko vo všeobecnosti znižuje.

Postup je podobný ako v bode 3 - po poklese cien predáte časť alebo celú dlhopisovú zložku, dokúpite akciovú tak, aby ste prekročili jej plánovaný podiel (napr. z 80% ju zvýšite na 90%).

Toto ale nemusí byť vhodné pre každého investora. Ak si nie ste istý/istá, je dobré sa pred tým s niekým spoľahlivým poradiť.


​Moje 3 postrehy

I.Prečo sa akcie spamätali tak rýchlo

1 Najhlúpejšia obchodná vojna v histórii sa podľa všetkého skončila

Vyzerá to tak, že aspoň niekto si v US vláde uvedomil, že nežijú vo vákuu a okolitý svet bude na ich kroky reagovať. Teraz sa podľa mňa snažia nájsť z celého toho bordelu, ktorý vytvorili, cestu von tak, aby nevyzerali ako úplní diletanti a mohli z toho vytĺcť nejaké "víťazstvo". Preto ten masívny tlak na aspoň nejaké výsledky obchodných rokovaní.

Clá sú teda pozastavené. S UK je dohodnutý rámcový "deal", na ktorom bude treba ešte dlho pracovať. Rokovania s Čínou v Ženeve majú prvé predbežné výsledky (znížené clá) a všetky strany sa snažia znieť veľmi pozitívne. Je už všetko vyriešené? Nie je. Ale trhom zatiaľ stačí, že to nabralo aspoň zhruba správny smer.

(aktualizácia - US minister financií Bessent práve vyhlásil že sa s Čínou dohodli na dočasnom znížení ciel a budú ďalej rokovať. Akcie stúpajú).

2 Výsledky firiem sú pomerne dobré

Už som písal minulý týždeň, pokračujme. Do konca minulého týždňa odreportovalo výsledky 90% spoločností z indexu S&P 500. 78% z nich vykázalo lepšie ako očakávané zisky. Zároveň ich odhady ziskovosti na najbližší rok nie sú také zlé, ako sa pôvodne predpovedalo.

Ale hlavne - téma umelej inteligencie, od ktorej sa očakáva masívny nárast produktivity a ziskovosti v ekonomikách (a ktorá bola hlavným driverom rastu cien akcií v ostatných 2 rokoch) je, podľa komentárov samotných spoločností, stále živá a aktuálna.

3 Ekonomiky tiež vyzerajú pomerne dobre

US ekonomika sa síce dostala za 1. štvrťrok do miernej kontrakcie, ale to ešte nič neznamená. Všetky ostatné výsledky nevyzerajú nijako zle. Hlavne nezamestnanosť je stále veľmi nízka, nielen v USA. A kým ľudia chodia do roboty a dostávajú výplatu, žiadna prudká recesia nehrozí. FED aj trhy očakávajú do konca roka znižovanie úrokových sadzieb, kvôli spomaľujúcej ekonomike, no zatiaľ to nie je nič hrozné.

4 Rretailoví investori sa tvária, že sa nič nedeje

Už som to písal minulý týžden - retailoví investori stále nakupujú, pravidelne, mesačne, bez ohľadu na to, či akcie klesli alebo nie. A tak to má byť.

A napriek tomu, že každý individuálny investor je príliš malý/á, aby mal nejaký vplyv, ako skupina sú to obrovské peniaze, ktoré vytvárajú pravidelný dopyt po finančných aktívach.

Všetko toto, samozrejme, len vysvetľuje, prečo sa stalo to, čo as stalo (aspoň podľa mňa). Čo sa bude diať v budúcnosti - netuším.

II. Trochu iný pohľad na rozpočet

Téma rozpočtov je často nudná a nikomu sa do toho nechce. To je preto, že k nim pristupujete zle.

Hlavným účelom rozpočtu nie je vymyslieť, ako zaplatím všetky svoje účty (ok, aspoň nie vždy), ale ako a z čoho budem investovať do seba - ako zaplatím najprv sám sebe.

Na začiatku si preto stanovte, koľko potrebujete investovať do seba, aby ste čo najskôr dosiahli svoj finančný cieľ a tomu prispôsobte všetko ostatné.

Ak si nemonitorujete príjmy a výdavky, nemáte o svojich peniazoch prehľad a nemáte ich ako riadiť.

A v prípade, že so sporením a investovaním budete čakať až na to, aké peniaze vám na konci mesiaca ostanú na účte, neusporíte a nezainvestujete nikdy nič.

Garantujem.

III. Prečo sa vyhnúť lotériám:

Pravdepodobnosť, že vyhráte v lotérii, je približne rovnaká bez ohľadu na to, či hráte alebo nie.


2 zaujímavé články odinakiaľ

Globalizácia nezničila strednú triedu

Noah Smith rozbíja jeden z najsilnejších mýtov za aktuálnou americkou obchodnou politikou

Čo sa Buffettovi nepodarilo

A nie je to celkom jeho chyba


1 graf na tento týždeň

Načo je nám dobrá diverzifikácia:

Dlhé roky to vyzeralo a tvrdilo sa, že jediný dôvod, prečo akcie rastú, je 7 firiem z tzv. skupiny Magnificent 7 (Apple, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft, NVIDIA, Tesla), bez nich by to bolo zlé. A spôsobujú to okrem iného ETFká, vďaka nim rastie koncentrácia na trhu, vznikajú bubliny, a keď to praskne tentoraz, tak to bude úplná katastrofa.

Ehm … Nie.

Graf ukazuje vývoj cien firiem Mag7 od začiatku roka (bledomodrá čiara), celého indexu S&P500 (tmavoomodrá čiara) a zvyšných 493 spoločností z indexu (červená čiara).

Napriek tomu, že Mag7 sú tento rok v celkom veľkej strate, celý index na tom nie je vôbec zle.

A to vďaka výkonnosti zvyšných firiem, ktoré, napriek všetkému, dosiahli tento rok (mierny) zisk.

Staviť všetko na jednu (alebo 7) kartu môže priniesť rozprávkové bohatstvo. Väčšinou to však dopadne presne naopak.

Dobre diverzifikované globálne portfólio je oveľa istejšou cestou k postupnému, dlhodobému budovaniu majetku.

Všetko dobré,

Vladimír

Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: mier medzi Izraelom a Iránom ceny ropy a volatilita V 3 postrehoch: zlato vs akcie aké finančné rozhodnutia ľutujeme najviac relativita investičného rizika A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Máme tu spoň nejaké dobré správy - Izrael a Irán súhlasili so zastavením bojov, ktoré (vraj) vyrokoval americký prezident Trump. Predchádzal tomu americký útok na iránske jadrové zariadenia, ktoré...

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: vojna Izraela s Iránom ceny ropy a recesia V 3 postrehoch: volatilita zostáva nízka podoby bohatstva dobrý dôvod prečo A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Dnes som chcel pôvodne písať o niečom inom, konkrétne prečo investovanie do individuálnych akcií pre väčšinu ľudí nie je dobrý nápad. Ale odložím to na budúce. Minulý týždeň v piatok totiž Izrael zaútočil na Irán. Ako keby some tých...

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach: kedy predávať v portfóliu kedy "predávať" v živote V 3 postrehoch: aké drahé sú akcie prečo sú bohatí stále bohatší čo investovať A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Dnešný článok inšpiroval Sahil Bloom, ktorého zasa inšpiroval Ryan Israel. A týka sa našej pokračujúcej debaty o tom, kedy predávať akcie, či investície, či sa pokúšať časovať trh a podobne. O čo išlo? Pred pár týždňami,...