Chaos s clami pokračuje.


Zdravím vás,

v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovných témach:

  • prečo trhy letia dolu
  • čo chcú USA clami dosiahnuť? A vedia to vôbec?
  • aktuálne ohodnotenie akcií
  • analýza historických bear marketov
  • čo robiť teraz

V 3 postrehoch:

  • čo sa deje s volatilitou akcií
  • kedy začať s investovaním
  • sú aj lepšie veci ako bear market

A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň.


Tak - a máme tu bearmarket. Hoci iba na chvíľu,

Od 20. februára klesli ceny globálnych akcií o takmer 22%:

Dnes sa akcie mierne spamatávajú a prepad sa drží okolo -18,50%. To isté platí aj pre americké akcie.

Od 2.4. stratili viac ako 13%, čo je historicky jeden z najrýchlejších poklesov cien. Aktuálna strata globálnych akcií tento mesiac je okolo - 10%.

Základná otázka znie - prečo?

Odpoveď je - zavedenie ciel americkou vládou voči celému svetu.

Môžete sa, oprávnene, spýtať - ale prečo takáto divoká reakcia? Trump predsa o clách rozprával už počas kampane, aj po zvolení, prečo také prekvapenie?!?

Pravda je, že s týmto nikto nepočítal. S clami sa Trump "hral" už pred tým, voči Kanade a Mexiku, a bolo to veľmi podivné. A už vtedy trhy zareagovali cca 10%-ným poklesom.

Pred zavedením týchto ostatných ciel celá administratíva hovorila, že prídu "recipročné" clá. Čo v jazyku normálnych ľudí znamená, že budú zhruba rovnaké, aké majú voči USA iné krajiny. Keďže EU mala voči USA clá približne 4%, čakalo, sa, že aj USA zavedie približne 4%.

Lenže USA zaviedli 20%.

Podobným spôsobom postupovali voči ostatným krajinám. Navyše pomocou úplne nelogického pravidla - namiesto analýzy výšky ciel a iných bezcolných bariér jednoducho vydelili deficit objemom dovozov z danej krajiny do USA a výsledok znížili na polovicu.

Podľa zdrojov novinárov denníka Washington Post bol spôsob, akým sa US vláda dopracovala k vzorcu na výpočet ciel naozaj divoký - Trump vraj požiadal svoj tím, aby mu vyrátali výšku ciel a iných bariér, ktoré má každá krajina voči USA. Jeho ľudia mu to pripravili. Ale jemu sa výsledok nepáčil - čísla boli príliš nízke oproti jeho predstavám. Takže prišiel s geniálnym riešením (alebo niekto iný z jeho tímu), ktoré sa mu pozdávalo viac.

Zhodou okolností je to presne rovnaká odpoveď na danú otázku, ako dáva ChatGPT.

Niet sa preto čomu diviť, že nastal chaos a 3 dni najvyšších trhových prepadov v blízkej histórii.

Jedným z problémov, ktorým investori čelia, je nejasnosť pri komunikáci US vlády o tom, čo vlastne chce presne dosiahnuť. Tu je niekoľko deklarovaných cieľov, z ktorých mnohé si odporujú:

  • zníženie obchodného deficitu
  • väčšia spravodlivosť v zahraničnom obchode
  • zníženie deficitu
  • zníženie daní v USA (clá to majú zaplatiť)
  • zvýšenie domácej priemyselnej výroby
  • zvýšenie zamestnanosti v priemysle
  • zníženie úrokových sadzieb
  • zníženie inflácie
  • zvýšenie ekonomického rastu
  • zvýšenie sebestačnosti USA

Takisto nie je jasné, či sú clá permanentné, alebo či ich definitívna výška bude predmetom rokovaní. Vraj začnú určite platiť 9.4. ale clá voči Kanade a Mexiku boli niekoľkokrát oddialené ...

Skrátka - nikto nevie, čo a prečo sa deje. To výrazne zvyšuje neistotu . Celé to vyzerá tak, že šéf skrátka chce clá, pretože je to najkrajšie slovo, ktoré pozná, a jeho banda pritakávačov sa k tomu snaží nájsť nejaké aspoň trocha rozumné odôvodnenie.

Finančné trhy zatiaľ nie sú presvedčené o tom, že tento spôsob zavádzania takto vysokých ciel prinesie niekomu niečo pozitívne.

Investičné banky a analytici začínajú znižovať prognózy rastu akcií a zvyšovať pravdepodobnosť vzniku recesie v USA. Pomaly sa ale tiež začínajú ozývať bohatí Trumpovi podporovatelia, ktorým sa doterajšia ekonomická politika, resp. jej výsledky, nepáčia a začínajú ho mierne kritizovať. Pridalo sa už aj pár republikánskych senátorov. Uvidíme, ako im to pôjde.

Hoci sme sa zatiaľ, aspoň na chvíľu, vyhli bear marketu, ani zďaleka nie sme "za vodou" a situácia sa ešte môže výrazne zhoršiť.

Pozrime sa na aktuálne ohodnotenie US akcií pomocou FW PE, ktorý dáva do pomeru odhadovanú ziskovosť na 1 akciu v najbližších 12 mesiacoch a cenu 1 akcie (pre celý index v tomto prípade). Čím je ukazovateľ vyšší, tým sú akcie drahšie a naopak.

Z grafu vidno, že hodnota akcií prudko klesla, no zatiaľ ani zďaleka neodsahuje úrovne, ktoré sme videli počas COVID krízy, inflačnej krízy, alebo hypotekárnej krízy v rokoch 2007 - 2009.

Trhom sa teda aktuálna situácia nepáči, no investori sú ešte presvedčení, že sa to relatívne skoro, relatívne rozumne vyrieši. Uvidíme, či je optimizmus namieste.

Ako veľmi zle sa to môže skončiť?

Bearmarket zatiaľ nie je nevyhnutný, no jeho pravdepodobnosť podľa mňa rastie. Poďme sa preto pozrieť, ako vyzerali predchádzajúce "medvedie trhy" (prepady o viac ako 20%):

Ak sa naozaj dostaneme do medvedieho trhu, z grafom vidno, že potenciálne poklesy ešte majú dosť priestoru - priemer je - 34% (ešte 15% z dnešnej úrovne). Najhorší bear market od druhej svetovej vojny bol počas Veľkej hypotekárnej krízy, kedy index S&P 500 klesol až o 57%.

A ako to dlho to celé bude trvať? Opäť nám môže pomôcť história:

Priemerná dĺžka historického medvedieho trhu je niečo vyše 1 rok. Najkratší trval 33 dní (počas COVID pandémie, primárne vďaka rýchlej reakcii centrálnych bánk a vlád), najdlhšie trvala dot.com kríza na začiatku 21. storočia - takmer 3 roky.

Na aktuálnej kríze je pre mňa osobne najzúfalejšie to, že je úplne zbytočná. Totálne umelo vyfabrikovaná vďaka absolútnej ekonomickej negramotnosti US prezidenta a servilnosti jeho tímu.

To je ale aj, paradoxne, dobrá správa. Presne vieme, čo tento problém spôsobilo, a je pomerne jednoduché ho vyriešiť. Či sa tak stane, je, samozrejme otázne, a osobne som skôr skeptický.

Čo z toho vyplýva pre nás - investorov?

Úplným základom je vyhnúť sa unáhleným krokom a zmenám vo vašom portfóliu. Neinvestujeme na týždeň ale na 20 alebo viac rokov.

Bez ohľadu na dôvody, takéto prepady sú pri investovaní skrátka normálne, raz za čas príde bear market a treba s ním rátať. Byť pripravený/á, finančne, aj mentálne.

Prvý krok je dostatočne veľká hotovostná rezerva, aby vás niečo neočakávané neprinútilo predávať investície v zlom období, v období poklesov. Vzhľadom na rastúcu neistotu môže byť dobrý nápad trocha ju navýšiť. Predsalen - cash is king.

Ak je takáto volatilita problém, treba investovať konzervatívnejšie - pridaním vládnych dlhopisov do portfólia, ktoré po krátkej, ale bolestivej pauze v roku 2022 opäť fungujú ako spoľahlivý tlmič poklesov portfólia.

V prípade dobre nastavených osobných financií a dobre diverzifikovaného portfólia sú potom takéto prepady skôr príležitosťou na výhodné doinvestovanie.

Každý bear market sa totiž skôr, či neskôr skončí a trhy sa vrátia na svoju pôvodnú úroveň. Ak to bude o rok, aktuálna investícia prinesie ročný výnos 25%. Ak to bude o 2 roky, dnešná investícia dosiahne výnos 11,80% p.a.

To vôbec nie je zlé!

Pozor - nerobte so svojimi peniazmi žiadne divoké rozhodnutia. Ale ak máte nejakú hotovosť, ktorú ste plánovali pri dobrej príležitosti výhodne zainvestovať, je načase zvážiť vloženie aspoň jej časti do dobre diverzifikovaného dlhodobého portfólia.

Inak pokračujte v pravidelnom investovaní tak, ako doteraz.

A ak si nie ste istí, poraďte sa so svojim investičným poradcom. Akcie môžu kľudne padať aj ďalej.

Viac si môžete prečítať v tomto mojom článku:

Najlepší čas na investovanie bol pred 10 rokmi. Druhý najlepší je teraz.


​Moje 3 postrehy

I.Volatilita akcií je vysoká

Do konca minulého týždňa sa index VIX, ktorý meria volatilitu S&P 500, vyšplhal na úroveň 45. V priebehu pondelka potom počas divokého obchodovania vyliezol až k hodnote 50 a deň skončil na úrovni 47.

To je úroveň 4 štandardných odchýliek od priemeru (19.10, inými slovami VEĽA!). Na úroveň medzi 3 a 4 SD (42,9 - 50,7) sa od roku 1990 VIX dostal len počas naozaj vážnych kríz:

  • 1998 (krach fondu Long Term Capital Management)
  • 2001 (hneď po útoku na dvojičky v New Yorku)
  • 2002 (pred 2. vojnou v Perzskom zálive)
  • 2008 - 2009 (finančná kríza)
  • 2010 (následná recesia)
  • 2011 (grécka dlhopisová kríza)
  • 2020 (COVID pandémia)

Situácia je vážna a neistota vysoká. Na takýchto úrovniach by si však akcie mohli trocha "oddýchnuť". No na to, aby mohli začať stúpať, musí volatilita začať klesať. A to sa zatiaľ nedeje.

II. Prečo treba začať s investovaním tak skoro ako sa len dá?

Už Einstein (vraj) povedal, že zložené úročenie je 8. div sveta. Exponenciálny rast (čo je vlastne podstata zloženého úročenia) je zrejme najmenej docenenou zložkou dlhodobého investovania.

Ďalší múdry pán, Charlie Munger, povedal, že základnou podmienkou úspechu zloženého úročenia je zbytočne ho neprerušovať. Treba mu dať dostatok času, aby sa jeho efekt mohol prejaviť v plnej sile.

A to znamená, že investovanie by malo mať u každého vysokú prioritu.

Pretože keď dáte investovaniu dostatok času. prichádza na rad ďalšie okrídlené príslovia:

Aj s malým gašparkom sa dá zahrať veľké divadlo!

Pre úspešné investovanie platia 2 pravidlá:

1. Investujte jednoducho, rozumne a lacno

2. Začnite čo najskôr

III. Krach trhov je horší ako rozvod:

Krach trhov je horší ako rozvod - tiež prídete o polovicu majetku, ale manželka (manžel) je stále s vami.


2 zaujímavé články odinakiaľ

Ako rozmýšľať o clách

Clá su vždy zlá politika, aktuálne je ešte aj zle implementovaná

Ekonomický protivietor a vietor v chrbte

Americká ekonomika je odolná a podľa Billa McBridea je jej pravdepodobnosť (zatiaľ) nízka


1 graf na tento týždeň

Na aktuálnu tému - najlepšie krajiny pre prácu a život:

Všetko dobré,

Vladimír

Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, v dnešnom newsletteri sa budeme baviť o nasledovncýh témach: Trump vyhlasuje clá čo na to hovorí história čo očakávajú trhy V 3 postrehoch: ako sa zatiaľ darí US akciám vs zvyšok sveta ako si naozaj vybudovať majetok a finančnú istotu čo je to bear market A samozrejme 2 zaujímavé články odinakiaľ a 1 graf na tento týždeň. Než budeme pokračovať, krátky technický oznam: V apríli je ešte stále k dispozícii niekoľko termínov na individuálnu konzultáciu - Finančný mentoring. Počas nej...

Zdravím vás, Snaha získať väčší príjem, či väčší majetok je úplne legitímna a nikoho od toho neodradzujem. Naopak - legálne získané, dostatočne veľký bohatstvo nám život z istotou uľahčí a zlepší. Treba si však ujasniť priority. Môžeme sa totiž dostať do situácie, kedy kvôli peniazom začíname podstupovať riziká, ktoré ohrozujú iné, rovnako, ak nie aj dôležitejšie, veci. A netýka sa to len tých, ktorí si majetok ešte len budujú. Bohatí ľudia sú takisto schopní robiť so svojimi peniazmi a...

Zdravím vás, s radosťou a často hovorievam - ak chcete znížiť volatilitu vášho portfólia, kontrolujte ho menej často! No uznávam, že v aktuálnych časoch, keď nás šialené novinové titulky a posty na sociálnych sieťach bombardujú neustále, je to ťažké. A nie je to pekný pohľad. Pred tým, než budeme pokračovať, krátky technický oznam: Ak zvažujete, že začnete so mnnou vo Finaxe investovať, mám pre vás dobrú správu. Pre všetkých nových klientov sme pripravili novú akciu: Otvorte si počas marca...