Zdravím vás,
so začiatkom nového roka a kvartálu je tu čas na pravidelné porovnanie výkonností fondov.
Jeho najnovšiu verziu si môžete pozrieť na linke nižšie:
Podielové fondy a ich výnosy k 31.12.2022
Už od roku 2015, kedy vynikol môj blog o investovaní, a ešte viac od roku 2018, kedy naštartoval svoju činnosť Finax, píšem o tom, že indexové investovanie je pre väčšinu investorov lepšie ako aktívna správa investícií, pretože im prináša lepšie dlhodobé výsledky.
A dáta to potvrdzujú. Stačí pozrieť do článku vyššie. Často sa však objavujú argumenty, že keď ceny všetkého rastú (ako sa dialo do roku 2021), investovanie je jednoduché (nie je). A že výhoda aktívnej správy sa ukáže až v období poklesov, keď manažéri zareagujú, prispôsobia investície a ochránia tak svojich klientov pred poklesmi. Pričom indexoví investori budú musieť strpieť obrovské straty.
Rok 2022 bol pre akcie, ale aj dlhopisy jeden z najhorších vôbec. Teda ideálna príležitosť pre aktívnych manažérov ukázať čo v nich je.
Čo nám teda hovoria dáta? Že majú pravdu!
Počkať ... čo?!?
Je to tak. Rok 2022 bol pre aktívnych manažérov historicky jeden z najlepších! Konkrétne to znamená, podľa údajov zo SPIVA scorecard, že počet fondov, ktorým sa NEPODARILO prekonať ich benchmark (v tomto konkrétnom prípade index S&P 500) bol najmenší za ostatných 12 rokov (dáta sú zatiaľ k dispozícii len za prvú polovicu roka, no neoficiálne celý rok dopadol veľmi podobne). Za ostatných 22 rokov bol v tomto ukazovateli minulý rok 4. najlepší:
Ešte raz - historicky jeden z najlepších rokov znamená, že polovica fondov nedosiahne lepšie výsledky ako ich benchmark.
Podobný príbeh je to aj v ostatných segmentoch. Horší výsledok ako benchmark dosiahlo v prvej polovici miulého roka 54% fondov investujúcich do stredne veľkých US firiem a 63% fondov investujúcich do malých US firiem. Naopak, najlepšie výsledky dosiahli fondy investujúcich do sektora Mid - Cap Core (kľúčové stredne veľké US firmy) - iba 33% fondov dosiahlo výsledok pod úrovňou benchmarku. Naopak najhoršie výsledky dosiahli manažéri investujúci do rastových firiem - viac ako 80% fondov skončilo s výnosmi nižšími ako benchmark.
Podobne dopadli aj fondy investujúce do medzinárodných akcií - priemerne 70% z nich dosiahlo výsledky horšie ako benchmark vo všetkých kategoriách.
Teda pravdepodobnosť, že sa aktívne spravovanému fondu podarí dosiahnuť v konkrétnom kalendárnom roku výnosy lepšie ako jeho pasívny benchmark, je nízka - okolo 35%. A v ideálnych podmienkach stúpne na približne 50%. A čím viac predlžujeme časový horizont, tým viac táto pravdepodobnosť klesá. Opäť podľa dát zo SPIVA Scorecard pri 10 ročnom časovom horizonte je to okolo 15%, pri horizonte 15 rokov už menej ako 10%.
Stále teda existujú aktívne fondy, ktorým sa darí dosahovať výsledky lepšie ako benchmark! Samozrejme.
Je ale veľký problém identifikovať ich vopred, pretože pravdepodobnosť, že sa niektorému fondu podarí zopakovať dobrý výsledok v 3, 5 alebo 10 ročnom časovom horizonte, je veľmi nízka. Inými slovami - to že sa niektorému fondu darí ostatné 3 roky neznamená, že sa mu bude rovnako dariť aj nasledujúce 3 roky. Skôr naopak, ako ukazuje dnešné porovnanie výnosov fondov.
"Takéto porovnávanie je úplne irelevantné, pretože my sa poraziť benchmark ani nesnažíme", zaznel v diskusii pod jedným mojim príspevkom z klávesnice šéfa istého slovenského správcu. " Ide nám o to, aby sme klientovi priniesli dobré výnosy a ochránili ho pred vysokou volatilitou. Aktívny fond vie totiž zareagovať, ked vidí, že sa situácia zhoršuje. To Finax urobiť nevie. A ani Finax neporazí benchmark a navyše klienta zbytočne vystaví volatilite. A nakoniec budú naše výnosy aj tak lepšie."
To je, samozrejme, relevantný argument. Ale funguje to naozaj? Ochránia aktívne fondy klientov pred pádmi na trhoch? Naposledy som na túto tému písal v článku Aktívne fondy vás pred pádmi neochránia.
A zároveň som sa pozrel na to, ako sa v tomto smere darilo 10 najväčším aktívnym akciovým fondom na Slovensku.
Tu sú výsledky:
Z tabuľky je pekne vidno, že veľmi nie.
Všetky v minulom roku dosiahli straty. Len 4 z nich prekonali svojimi výnosmi benchmark. Zo zvyšných 2 fondy dosiahli stratu viac ako dvojnásobnú v porovnaní s ich benchmarkom! Pričom jeden z nich - Fond maximalizovaných výnosov - bol pred COVID krízou hviezdou medzi slovenskými fondami a pár rokov sa mu darilo benchmark porážať.
Za zmienku tu stoja 3 fondy - TAM americký akciový, Amundi Global Equity a Eurizon Smart volatility, ktoré síce tiež vyrobili stratu, ale výrazne nižšiu. To je skvelý výsledok. No v dlhom časovom horizonte (10 rokov), vrátane výborných výsledkov minulého roka, za svojimi benchmarkami konzistentne zaostávajú.
A čo porovnanie z Finaxom?
Z 9 fondov (TAM Americký akciový som vynechal, pretože sa zmeriava len na US akcie) sa podarilo dosiahnuť vyšší výnos piatim. Jednému z nich len veľmi tesne.
Takže aj v porovnaní s Finaxom platí, že pravdepodobnosť, že sa slovenskému aktívne spravovanému globálnemu akciovému fondu podarí v konkrétnom roku dosiahnuť lepší výnos, je len asi 55%. A to máme za sebou pre aktívnych manažérov ideálny rok! Pri predlžovaní časového horizontu táto pravdepodobnosť klesá V období 10 rokov dodsahuje väčšina týchto fondov horšie výnosy.
A to je pred vstupnými/výstupnými poplatkami a daňou zo zisku.
Viac toho pre vás už na dnes nemám.
Všetko dobré,
Vladimír
Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,
Zdravím vás, Snaha získať väčší príjem, či väčší majetok je úplne legitímna a nikoho od toho neodradzujem. Naopak - legálne získané, dostatočne veľký bohatstvo nám život z istotou uľahčí a zlepší. Treba si však ujasniť priority. Môžeme sa totiž dostať do situácie, kedy kvôli peniazom začíname podstupovať riziká, ktoré ohrozujú iné, rovnako, ak nie aj dôležitejšie, veci. A netýka sa to len tých, ktorí si majetok ešte len budujú. Bohatí ľudia sú takisto schopní robiť so svojimi peniazmi a...
Zdravím vás, s radosťou a často hovorievam - ak chcete znížiť volatilitu vášho portfólia, kontrolujte ho menej často! No uznávam, že v aktuálnych časoch, keď nás šialené novinové titulky a posty na sociálnych sieťach bombardujú neustále, je to ťažké. A nie je to pekný pohľad. Pred tým, než budeme pokračovať, krátky technický oznam: Ak zvažujete, že začnete so mnnou vo Finaxe investovať, mám pre vás dobrú správu. Pre všetkých nových klientov sme pripravili novú akciu: Otvorte si počas marca...
Zdravím vás, zlatu sa minulý rok darilo fantasticky - jeho cena v dolároch narástla o 27,50%. To je viac ako akcie (S&P 500 +23,30%). Čo sa s ním deje a bude tento rast pokračovať aj ďalej? Pred tým, než budeme pokračovať, krátky technický oznam: Ak zvažujete, že začnete so mnnou vo Finaxe investovať, mám pre vás dobrú správu. Pre všetkých nových klientov sme pripravili novú akciu: Otvorte si počas marca účet, zrealizujte svoj prvý vklad a my sa o vaše peniaze budeme starať bez poplatkov za...