Tiež mi nie je všetko jedno!


Zdravím vás,

s radosťou a často hovorievam - ak chcete znížiť volatilitu vášho portfólia, kontrolujte ho menej často!

No uznávam, že v aktuálnych časoch, keď nás šialené novinové titulky a posty na sociálnych sieťach bombardujú neustále, je to ťažké.

A nie je to pekný pohľad.


Pred tým, než budeme pokračovať, krátky technický oznam:

Ak zvažujete, že začnete so mnnou vo Finaxe investovať, mám pre vás dobrú správu. Pre všetkých nových klientov sme pripravili novú akciu:

Otvorte si počas marca účet, zrealizujte svoj prvý vklad a my sa o vaše peniaze budeme starať bez poplatkov za správu portfólia počas jedného roka. Žiadne skryté poplatky, žiadne záväzky - len skvelý spôsob, ako bez starostí začať svoju investičnú cestu.

  • Čím viac vložíte, tým väčšia bude vaša zľava. Nemáme horný limit, tak to využite naplno!
  • Jeden rok správy bez poplatkov za správu portfólia - marcové vklady budeme bezplatne spravovať od 1. apríla 2025 do 31. marca 2026.
  • Či už si otvoríte jeden alebo viacero účtov, o vašej zľave rozhodne celkový objem čistých vkladov.
  • Zľavu pripíšeme v prvej polovici apríla.

Účet si môžete otvoriť klikom na linku nižšie:

Chcem začať investovať a stať sa tvojím klientom

A teraz naspäť k investovaniu.


Neistota na trhoch a v ekonomikách rastie. Špecificky kvôli tomu, že nikto netuší, s akým geniálnym opatrením, či clom príde zajtra americký prezident, príp. ktoré zruší. Pekne to ukazuje index neistoty v súvislosti s ekonomickou politikou v USA:

Najväčší problém majú americké akcie.

Index S&P 500 tento rok zažil 5. najrýchlejší 10%-ný prepad od roku 1950. Mediánový pokles akcií v tomto indexe je aktuálne 18%. Takže ak investujete do individuálnych US akcií, s veľkou pravdepodobnosťou vlastníte tituly, ktoré od svojich historických maxím poklesli o viac ako 20%.

Žiadna sranda.

Napriek všetkej negativite v spravodajskom priestore a socálnych sieťach stále si treba uvedomovať jednu dôležitú vec - volatilita k investovaniu do akcií jednoducho patrí.

Podobnú sme zažili len nedávno, v roku 2020. No vtedy to bolo spôsobené externou udalosťou, nad ktorou nikto nemal kontrolu (epidémia COVIDu).

Tentoraz je to o to horšie, že je to úplne ničím nevynútená strela do vlastnej nohy. Iba preto, že jeden sebastredný dôchodca, ktorý okrem TV ratingov absolútne ničomu nerozumie si zmyslel, že Ameriku a svet prerobí podľa svojich predstáv. A banda nesvojprávnych pritakávačov, ktorou sa obklopil, ho presvedčila, že to nebude mať žiadne negatívne dôsledky.

Našťastie, z hľadiska trhovej reakcie ešte stále nezažívame nič nenormálne:

  • poklesy o 1-2% denne sa na trhoch objavujú pomerne často
  • ani poklesy o 3% nie sú až také neobvyklé
  • v priemernom roku zažijú "trhy" prepad až o 14%
  • a občas sa objaví bear market, teda prepad o viac ako 20%

Ale hlavne, ľudia - presne kvôli tomuto DIVERZIFIKUJEME!

Áno, je pravda že akcie Tesly spadli o 45%, ale globálne akciové portfólio pokleslo o oveľa znesiteľnejších -6,50%!

A globálne akciovo-dlhopisové portfólio 60/40 pokleslo od začiatku roka iba o -3,90%.

Samozrejme - nikto nemá rád prepad hodnoty svojich investícií a mínus 6,50% nie je žiadna veľká výhra, ale - a to je ešte dôležitejšie - nie je to ani žiadna katastrofa!

Aktuálne sa to ťažko počúva - ale ak chcete uspieť pri investovaní, najdôležitejšia vec je neprestať investovať a dať vášmu portfóliu čas zrealizovať ten povestný 8. zázrak sveta (zložené úročenie) v čo najväčšej miere.

A na to skrátka nesmiete predávať v tej najhoršej možnej chvíli - v časoch poklesov. Pretože aký potom bude váš daľší krok? Kedy znovu zainvestujete? Keď to poklesne ešte viac? Pochybujem. V realite skôr nikdy. Alebo potom, čo sa akcie spamätajú a stúpnu o 80%.

Zatiaľ historicky VŠETKY poklesy cien akcií boli príležitosťou na nákup a zvýšenie dlhodobých výnosov.

Ak vás prepad, alebo potenciálny prepad hodnoty vášho portfólia znepokojuje natoľko, že v noci zle spíte, MÁTE PRÍLIŠ AGRESÍVNE PORTFÓLIO! A treba s tým niečo urobiť.

Hoci - na krízu sa má pripravovať PRED krízou, nie uprostred paniky a chaosu orzmýšľať, či všetko predám dnes, alebo až zajtra.



​Moje 3 postrehy

I. Americké aktíva už nie sú to, čo bývali

​Za ostatných 15 rokov US akcie priniesli investorom oveľa vyššie výnosy, než zvyšok sveta. Dlhopisy americkej vlády sú považované za najbezpečnejšie aktívum. Americký dolár v časoch kríz vždy fungoval ako "bezpečný prístav".

No to všetko sa zmenilo.

Kroky, ktorými súčasná americká administratíva útočí na svojich najbližších spojencov a obchodných partnerov ekonomicky, ale aj politicky, nemajú žiadnu logiku a nikto ich nechápe.

Nepomáha tomu ani to, že pomaly každý predstaviteľ to vysvetľuje inak.

Napriek veľkolepým plánom a sľubom o nevídanej prosperite je realita iná - neistota rastie, očakávania inflácie rastú, očakávania recesie rastú, nikto nevie, čo môže od vládnych predstaviteľov očakávať zajtra, akcie klesajú, dolár klesá. A USA prichádzajú o spojencov.

Ako hovorí W. Buffett - vybudovať reputáciu trvá 20 rokov, ale prísť o ňu môžeš za 5 minút.

Jeden z dôvodov, prečo sa US akciám dlhodobo tak darí, okrem podnikateľsky pozitívne naladeného porstredia a regulácie, ako aj šikovných ľudí, je aj dlhodobá spoľahlivosť, vláda zákona, férovosť, predvídateľnosť a bezpečnosť. Preto do amerických aktív prúdia mililardy dolárov zahraničného kapitálu.

Desaťročia americká výnimočnosť priťahovala zahraničných investorov - silný ekonomický rast, protrhové prostredie a vláda, ktorá bola viac-menej múdrym správcom ekonomiky a prostredia. Teraz je však bohužiaľ na programe dňa impulzívnosť, nepredvídateľnosť, inkoherencia a osobná pomsta.

Myslím si, že americké aktíva tým budú trpieť.

II. Do čoho investovať:

Occamova britva je princíp, ktorý sformuloval mních William z Ockhamu, žijúci v 14. storočí.

Hovorí zhruba toto - ak máte 2 riešenia problému, alebo vysvetlenia nejakého javu, mali by ste uprednostniť to jednoduchšie. S veľkou pravdepodobnosťou bude lepšie.

Podobne to platí aj v investovaní - hlavným "prínosom" komplikovaných riešení sú primárne vyššie poplatky a nízka transparentnosť.

V porovnaní s tým - jednoduchý index MSCI World obsahuje 1512 najväčších spoločností z 23 rozvinutých krajín. 90% profesionálnych investičných manažerov nie je schopných dlhodobo dosiahnuť lepší výnos ako tento index.

III. O dynamických investoroch:

Všetci sú dynamickí, rastoví investori, hľadajúci čo najvyššie výnosy. No len do prvého 20-percentného poklesu.


2 zaujímavé články odinakiaľ

Najlepších 15 akcií

Top 15 spoločností, ktoré pre svojich akcionárov vytvorili najviac hodnoty za ostatných 10 rokov

Najhorších 15 akcií

15 spoločností, v ktorých za ostatných 10 rokov akcionári prišli o najviac peňazí


1 graf na tento týždeň

Chladné roky sú teraz teplejšie ako teplé roky v minulosti


Všetko dobré,

Vladimír

Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, Snaha získať väčší príjem, či väčší majetok je úplne legitímna a nikoho od toho neodradzujem. Naopak - legálne získané, dostatočne veľký bohatstvo nám život z istotou uľahčí a zlepší. Treba si však ujasniť priority. Môžeme sa totiž dostať do situácie, kedy kvôli peniazom začíname podstupovať riziká, ktoré ohrozujú iné, rovnako, ak nie aj dôležitejšie, veci. A netýka sa to len tých, ktorí si majetok ešte len budujú. Bohatí ľudia sú takisto schopní robiť so svojimi peniazmi a...

Zdravím vás, zlatu sa minulý rok darilo fantasticky - jeho cena v dolároch narástla o 27,50%. To je viac ako akcie (S&P 500 +23,30%). Čo sa s ním deje a bude tento rast pokračovať aj ďalej? Pred tým, než budeme pokračovať, krátky technický oznam: Ak zvažujete, že začnete so mnnou vo Finaxe investovať, mám pre vás dobrú správu. Pre všetkých nových klientov sme pripravili novú akciu: Otvorte si počas marca účet, zrealizujte svoj prvý vklad a my sa o vaše peniaze budeme starať bez poplatkov za...

Zdravím vás, najčastejšia otázka, ktorú tento rok počúvam, znie nejako takto - ako nový US prezident a vláda a jej prístup ku všetkému ovplyvní moje investície? Najviac spomínané problémy sa týkajú ciel, obchodných vojen s tým spojených, deportácií migrantov z USA, s obidvomi vecami spojený potenciálny nárast inflácie, potenciálne znižovanie daní, prepúšťanie v štátnej správe, s tým spojený rast nezamestnanosti a príchod prípadnej recesie, príklon USA k Rusku a ostatným autoritárskym režimom....