Rýchly august (plus najnovšie porovnanie fondov)


Zdravím vás,

máme za sebou z investičného hľadiska asi najdivokejší august, aký si pamätám.

Od začiatku mesiaca do konca dňa 5.8.2024 globálne akcové trhy stratili 7%, väčšinu z toho v pondelok 5.8.

Bol to historicky jeden z najväčších a najrýchlejších tzv. flash-crashov - poklesov v priebehu 1 dňa.

Vyzeralo to ako koniec sveta. A tomu zodpovedal aj nárast volatility - index VIX, ktorý meria volatilitu na základe cien vypisovaných PUT opcií na akcie, v jeden moment dosiahol úroveň 65, pričom dlhodobý priemer je okolo 14. Na konci dňa jeho úroveň klesla na cca 38, čo je síce nižšie, ale stále veľmi vysoko.

Takáto úroveň volatility naznačovala katastrofu vskutku historických rozmerov - na úrovni COVID pandémie (2020), Veľkej hypotekárnej krízy (2008) či ázijskej a ruskej dlhopisovej krízy spojenej s kolapsom LTCM fondu.

Nič také sa ale samozrejme neudialo. Takže prečo?

Podľa mňa je to kombinácia viacerých dôvodov a najčastejšie sa hovorí o týchto:

  1. USD/YEN carry trade

Odkedy americká centrálna banka zdvihla masívne úrokové sadzby, hedge fondy a investičné banky obnovili ich historicky obľúbený obchod - požičanie si lacných japonských jenov, ich predaj za USD a investovanie do amerických aktív (alebo iných, s výrazne vyšším výnosom ako v Japonsku).

V podstate je to úroková arbitráž medzi japonskými a americkými aktívami. Podmienkou na jej úspešné dlhodobé fungovanie sú nízke (nulové) úrokové sadzby v Japonsku, vysoké úrokové sadzby v USA a stabilný výmenný kurz USD/YEN.

Pár rokov to pekne fungovalo. No po desaťročiach stagnácie sa japonská ekonomika začala rozbiehať a začala tam stúpať inflácia. Preto japonská centrálna banka pristúpila k zdvíhaniu úrokových sadzieb. Prvýkrát v marci (z nula na 0,10%) a druhýkrát práve 31.7. z 0,10% na 0,25%.

A tým hodila do celého carry tradu vidly.

Vďaka nižšiemu úrokovému diferenciálu (a jeho očakávanému ďalšiemu zníženiu) začal posilňovať kurz jenu voči USD.

A objavili sa prvé margin cally (carry trade je z princípu vysoko prepákovaný).

Obchodníci preto museli začať predávať iné svoje aktíva, aby pokryli tieto požiadavky. Keď to nepomohlo, museli začať predávať doláre, nakupovať jeny a zatvárať carry trade pozície.

To samozrejme len urýchlilo posilňovanie jenu voči USD, spôsobilo ďalšie margin cally a ďalšie zatváranie pozícií. Čím sa obchodníci dostali do roztáčajúcej sa špirály a vďaka tomu vznikla na trhu celkom pekná panika.

2. Obavy z recesie v USA

V júni 2024 stúpla nezamestnanosť v USA na 4,10% a v júly na 4,30% (v júly 2023 bola 3,50%). To naštartovalo obavy z prichádzajúcej recesie na základe tzv. Sahmovej pravidla (ak je aktuálny 3-mesačný plávajúci priemer - moving average - nezamestnanosti vyšší ako najnižší plávajúci 3-mesačný priemer nezamestnanosti za ostatný rok o viac ako 0,50%, USA sú v recesii).

3. Pochyby o tom, či návratnosť investícií do umelej inteligencie bude zodpovedať všeobecnému nadšeniu z nej.

Začali sa objavovať hlasy, či AI nie je z veľkej časti bublina, keďže aplikácie tejto technológie zatiaľ nepredstavujú nejaký zásadný ekonomický úspech (zatiaľ zarábajú primárne poskytovatelia hardwaru a infraštruktúry)

4. Geopolitika

Viete - vojna Ruska proti Ukrajine, konflikt v Gaze a jeho potencálne rozšírenie, neustála hrozba Číny voči Taiwanu. Nič príjemné

5. Warren Buffett predal veľkú časť svojich akcií Applu

V konečnom dôsledku sa všetky tieto obavy ukázali ako nepodložené, alebo prehnané. Či už na základe dobrých kvartálnych výsledkov spoločností, dobrého vývoja inflácie či ďalších pomerne dobrých dát z ekonomiky (recesia zatiaľ nie, hoci do budúcnosti vylúčené nie je nič). A trhy sa relatívne rýchlo vrátili k tomu, čo robili dovtedy - aktuálne sme už vyššie ako na začiatku augusta, pred korekciou.

Čím ďalej tým viac si myslím, že najväčším dôvodom prepadu bolo, že ceny akcií jednoducho už príliš dlho príliš pokojne stúpali. A trhy potrebovali odpustiť trocha pary. Pričom všetky vyššieuvedené body sa stali vhodnou zámienkou.

Takto sa skrátka prejavuje ľudská psychológia a emócie pri obchodovaní s finančnými nástrojmi. Krátke a rýchle prepady ako zo začiatku minulého mesiaca sa diali aj v minulosti a nie je to nič nové.

S jedným rozdielom.

Podobná udalosť sa stala v 20-tych rokoch minulého storočia, potom v 60-rokoch.

Potom sme si to zopakovali 19.10.1987, v tzv. Čierny pondelok, kedy sa americké akciové trhy prepadly počas jedného dňa (tiež pondelok) o viac ako 22%, čo je rekord.

Následne dlho - dlho nič. A ďalších 19 najväčších 1-dňových prepadov nastalo počas ostatnej dekády.

Vyzerá to tak, že frekvencia takýchto "výbuchov" na trhoch sa zvyšuje.

Nezmenili sa investori - stále máme tendenciu robiť neuvážené rozhodnutia so svojimi peniazmi na základe emócií a "ciťákov" rovnako dnes, ako aj pred 100 rokmi.

No už neobchodujeme pomocou telegramu či na papiery zadávaných pokynov.

Vďaka skvelým moderným technológiám, globalizácii a algoritmickému obchodovaniu, dnes môžeme spanikáriť a stratiť kontrolu nad svojimi investíciami v priebehu pár sekúnd. Netreba ani volať brokerovi a zadať pokyn (ktorý/ktorá by nás potenciálne od tohto kroku odhovoril). Stačí kliknúť a v momente zmeníme celú našu investičnú stratégiu. Dokonca bez poplatkov.

Preto si myslím, že s podobne rýchlymi korekciami sa budeme stretávať čoraz častejšie.

O to dôležitejšie bude pre investorov do budúcna naučiť sa zachovať pokoj aj zoči-voči chaotickým trhom, vyvarovať sa rýchlych, neuvážených rozhodnutí, a držať sa svojej dobre nastavenej dlhodobej investičnej stratégie.

A ak by vás zaujímalo najnovšie porovnanie výsledkov fondov (k 30.7.2024), pozrieť si ho môžete na linke nižšie:

Porovnanie výsledkov fondov


Moje 3 postrehy

I. Pre dobré výsledky pri investovaní nie je nutné používať komplikované riešenia

Inými slovami - prečo by som investoval komplikovane, s nízkou pravdepodobnosťou úspechu, keď môžem investovať jednoducho, s vysokou pravdepodobnosťou úspechu?

Historické dáta hovoria jasne, viď tabuľka.

Preto by sme všetci mali byť dlhodobí investori, minimálne s väčšinou nášho portfólia.

Dôležitá poznámka: Výsledky MSCI World v tabuľke sú vypočítané z HISTORICKÝCH dát, kalendárne roky v období 1970 - 2022, v USD. To, že niečo funguje 50 rokov ešte nevyhnutne neznamená, že to bude fungovať aj ďalších 10 alebo 20 rokov. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

Samozrejme.

Ale myslím si, že aj do budúcna bude platiť, že pri investovaní na dlhý časový horizont máte väčšiu pravdepodobnosť úspechu ako pri krátkodobom investovaní/špekulovaní.

II.Čo má spoločné špičkový tenis a investovanie?

Roger Federer v promočnom prejave pred končiacimi študentami hovoril o tom, ako uspieť:

"Vo svojej kariére som hral 1526 zápasov a z nich som vyhral takmer 80%.

Ale viete, koľko individuálnych bodov som v týchto zápasoch vyhral?

Iba 54%."

Aj špičkový hráč ako Federer vyhrá len niečo vyše polovice bodov v zápase. Kľúčom k výhre a úspechu tak nie je neprísť o body, ale rátať s tým, že prehraté body sú súčasťou procesu, akceptovať to, ZOSTAŤ V HRE. Po prehratom bode sa otriasť, postaviť sa a nastúpiť do hry o ďalší bod ako keby sa nič nestalo.

Čo to má spoločné s investovaním?

Prakticky v akejkoľvek časovej perióde majú akciové trhy len okolo 54% pozitívnych dní. Tak ako Roger Federer.

Ale kľúčom k úspešnému investovaniu nie je snažiť sa vyhnúť negatívnym dňom. To sa nepodarí prakticky nikomu. Kľúčom je rátať s tým, že negatívne dni existujú, prídu a byť na ne pripravený/pripravená. Finančne aj mentálne.

A keď straty prídu (a tie prídu), akceptovať to ako súčasť procesu (ak máte dobre nastavenú investičnú stratégiu a diverzifikované portfólio), ale hlavne - ZOSTAŤ V HRE.

It is time in the market, not timing the market.

Áno, v 46% individuálnych dní ceny akcií klesnú. Ale historicky neexistuje 20-ročná perióda, kedy by akcie kumulovane vytvorili stratu.

Kumulovaný výnos globálnych akcií (MSCI World, v USD) za ostatných 30 rokov je 1166%.

Samozrejme, nie je to ľahké. Ale dobrá správa je že, na rozdiel od tenisu, úspešným investorom môže byť každý.

Celý prejav tu. Vyššieuvedené začína cca. od 13. minúty-

III. Načo si to zbytočne zťažovať:

Pri investovaní sa vyhýbam situáciám, kde som nútený, obrazne povedané, prekonávať 2 metre vysoké prekážky. Radšej uprednostím také, ktoré viem prekročiť.“

Warren Buffett


2 zaujímavé články odinakiaľ

Polročné porovnanie výsledkov portfólií Finaxu a podielových fondov

Počas uplynulého polroka trhy opäť vyvrátili pochybnosti a priniesli vytrvalý rast, na ktorý nebolo potrebné ani znižovanie úrokov. Darilo sa v tomto prostredí lepšie pasívnemu Finaxu alebo konkurenčným podielovým fondom? Nahliadnite do nášho pravidelného porovnania výkonností.

Utopené náklady (Sunk costs)

Krátka história OpenSea, najväčšieho trhu z kryptoaktívami


1 graf na tento týždeň

Zlato stúpa, pretože ho kupujú centrálne banky. Ok. Lenže ktoré a prečo asi?!?

Všetko dobré,

Vladimír


Vladimír Jurík

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,

Read more from Vladimír Jurík

Zdravím vás, napriek všetkej negativite, vojnám, volbám, krízam a celkovo "blbej nálade" majú finančné trhy za sebou neuveriteľne skvelé 2 roky - od 1.1.2023 globálne akcie reprezentované indexom MSCI World narástli o viac ako 53% (v EUR)! To sa s veľkou pravdepodobnosťou nebude v budúcom roku opakovať. Zostávam však optimista. Nie je to úplne prechádzka ružovým sadom, no infláciu sa v zásade podarilo skrotiť a ekonomiky sú v pomerne dobrom stave (vedeli ste, že najrýchlejšie rastúca...

Zdravím vás, globálnym akciám sa darí a index MSCI World sa hýbe veľmi blízko historických maxím. Za tento rok si akcie, reprezentované týmto indexom, prípísali vysoko nadštandardný výnos 25%. Wow! Zdroj: Financial Times Niet sa preto čomu diviť, že sa opäť začínajú objavovať otázky, či akcie nie sú príliš drahé, či nás nečaká krach alebo ešte niečo horšie. Trhy sú predsa cyklické a každý rast nevyhnutne strieda pád. Áno, veta o cyklickosti trhov je pravdivá. A toto kyvadlo sa stále hýbe....

Zdravím vás, na začiatok dnešného newslettera tu mám malé komerčné okienko: Blíži sa koniec roka a to je dobrý čas dať si konečne do poriadku financie, urobiť finančný plán a začať investovať. Ponúkam vám preto možnosť dohodnúť si so mnou online konzultáciu s 25% zľavou. Na stretnutí preberieme všetky vaše finančné otázky. Posúdime vašu aktuálnu situáciu, ujasníme si ciele, vytvoríme jednoduchý finančný plán a preberieme možnosti investovania. Pre dohodnutie konzultácie kliknite na linku...