Zdravím vás,
pred tým, ako sa dostaneme k dnešnej téme, krátky technický oznam:
na budúci týždeň 16.11., na 18:00, som pripravil webinár na tému "Ako a prečo investovať s roboporadcom"
Na tomto webinári sa budeme venovať nasledovným témam:
Pre nových klientov, ktorí sa rozhodnú otvoriť si účet vo Finaxe a začať so mnou investovať, bude pripravený zaujímavý bonus. Prihlásiť sa na akciu môžete klikom na túto linku:
OK. Poďme na článok.
Warren Buffett je nekonečným zdrojom citátov o investovaní. Jeden z najlepších na tému "Ako úspešne investovať" je:
Keď sú všetci nenažraní, buďte opatrní. A keď sú všetci opatrní, buďte nenažraní.
To je môj kostrbatý preklad jeho známeho "Be greedy, when others are fearful, and fearful when others are greedy."
Rovnaký prístup môžeme popísať aj pomocou pojmov "výnosnosť" a "návratnosť". Obidva hovoria o tom istom, no z každý z trocha iného pohľadu - výnosnosť popisuje, aké zhodnotenie má daná investícia, napríklad v % ročne. Návratnosť hovorí o tom, ako rýchlo sa nám vložené peniaze vrátia, napríklad v počte rokov.
V časoch, keď sa darí, ceny všetkého stúpajú závratným tempom, všade strieľajú ohňostroje a dokonca aj váš sused, ktorý je evidentne hlúpejší ako vy, zarába na "investíciách oveľa viac ako vy a kúpil si už druhé Lambo. V takom prostredí je prirodzené, že sa tiež chceme pripojiť k tomuto cirkusu a hľadáme investície s čo najväčšou výnosnosťou. Začíname byť nenažraní. Greedy.
Lenže to je presne obdobie, kedy je investovanie najrizikovejšie. Čím drahšie aktíva sú, tým nižšie sú ich očakávané výnosy. A viac ako maximálna výnosnosť by nás mala zaujímať návratnosť našich peňazí. Ako rýchlo sa nám naše peniaze vrátia. A či vôbec.
Mali by sme byť opatrní. Fearful.
A, samozrejme, naopak - v časoch, keď na "trhoch", v ekonomike a tak všeobecne vládne blbá nálada, ceny klesajú a všetci očakávajú koniec sveta. Sú opatrní. Fearful. Vtedy však sú, paradoxne, očakávané výnosy rozumných investícií vysoké a je to dobrý čas investovať. Je to dobrý čas byť nenažraný. Greedy.
Takýto prístup je však nesmierne ťažký, pretože ide proti všetkému, čo nás evolúcia za ostatných 200.000 rokov naučila o prežití.
Preto sa mnohým investorom zďaleka nedarí tak, ako by sa malo a mohlo. Namiesto toľko ospevovaného prístupu "kupuj lacno, predávaj draho" to robia presne naopak. Zbytočne tým prichádzajú o peniaze a ohrozujú dosiahnutie svojich finančných cieľov.
Ako hovorí (opäť) W. Buffett - kľúčom k úspešnému investovaniu a vybudovaniu si majetku sú 2 pravidlá:
Z veľkých strát sa dá totiž dostať len veľmi ťažko. Ak na akciách Tesla prerobíte 50%, aby ste sa dostali "na nulu" musíte získať výnos 100%. Ak na akciách Peloton Interactiv prídete o 90% investície, aby ste získali svoje peniaze späť, potrebujete výnos 900%!
A to je nesmierne náročné.
No nie je to len chyba samotných investorov. Ďalším dôvodom vysokých strát je aj veľké množstvo podvodných, či zavádzajúcich ponúk v sektore investovania.
Už som o tom písal v tomto článku alebo v tomto článku.
No aktuálna sága kryptoburzy FTX je dobrým dôvodom na pripomenutie si niekoľkých základných princípov.
Finančný sektor a investovanie má pre rôzne nečestné aktivity do istej miery väčšiu predispozíciu ako iné oblasti ekonomiky. Prvý dôvod pekne popísal dlhoročný bankový lupič Willie Sutton, keď na otázku reportéra, prečo vykrádal banky, odpovedal:
"Pretože sú v nich peniaze."
OK, možno že to nepovedal. Ale je to logické. V sektore sa koncentruje obrovské množstvo finančných prostriedkov a nenechavcov z toho svrbia ruky.
Druhý dôvod je samotná podstata ponúkaného produktu.
Keď si kupujete mrkvu, alebo počítač, sú to konkrétne veci, ktoré viete chytiť do ruky a posúdiť jednak to, či budú schopné dodať sľúbený benefit, a či to stojí za cenu, ktorú za ne treba zaplatiť. Investícia je však prísľub nejakých budúcich penažných plnení, ktoré sa nedajú nijako overiť.
Jediné, čo môže investor urobiť, je vytvoriť si nejaký rozumný názor na očakávanú výšku týchto budúcich plnení a pravdepodobnosť ich dosiahnutia na základe historických dát a informácií o tom, akým konkrétnym spôsobom majú byť tieto plnenia dosiahnuté.
Spôsobmi, ako takéto schémy pripravia investorov o peniaze sú prílišný optimizmus, zavádzanie alebo vyslovený podvod. A hranice medzi nimi častokrát nemusia byť celkom jasné. Môže to byť priama investícia do nejakej spoločnosti, ale aj ETF, alebo ešte nedávno tak obľúbené SPACs (special purpose aquisition vehicle). Podvody sa môžu tváriť ako super sofistikované opčné stratégie (Bernie Madoff), alebo celkom nová technologická revolúcia (Terra/Luna kryptožetóny). Obeťami sú malí retailoví, ale aj vysokoprofesionálni investori (Fortress Investment Group vo firme Theranos, alebo Sequoia Funds v FTX).
Investičné podvody tu boli vždy a vždy tu aj budú. Je ťažké odolať prísľubu budúcich vysokých výnosov a rozoznať, čo je realisticky očakávaná odmena za podstúpené riziko a čo je čistý nezmysel.
Tu je niekoľko základných signálov, že sa danému nástroju treba vyhnúť:
A k tomu ešte niekoľko všeobecných princípov:
Najlepším aktívom pre dlhodobých investorov sú globálne akcie, pokiaľ do nich investujú pomocou dobre diverzifkovaného portfólia. Ponúkajú pomerne vysoký výnos priemerne okolo 9 - 10% ročne. Sú však aj vysoko volatilné, ich ceny môžu kedykoľvek - hoci dočasne - poklesnúť o 20 - 30%. Niekedy, počas naozaj veľkých kríz, aj viac.
Zároveň však z dlhodobého hľadiska majú výrazne lepší rizikový profil ako dlhopisy - vyššie priemerné ročné výnosy a ich nižšiu volatilitu.
Preto by mali tvoriť veľkú väčšinu v každom serióznom dlhodobom portfóliu.
Tieto dáta môžete použiť tiež ako spoľahlivý test - ak investícia ponúka výrazne vyšší výnos ako akcie pri rovnakej volatilite, niečo tam nie je v poriadku. Ak ponúka podobné výnosy pri nulovej alebo výrazne nižšej volatiite, niečo tam nie je v poriadku.
Viac o tom, ako do akcií investovať rozumne, si môžete prečítať v tomto článku:
Ako investovať do akcií bezpečne a jednoducho
Všetko dobré,
Vladimír
Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo. Pomáha ľuďom manažovať ich investície a dosahovať ich finančné ciele. Píše o peniazoch, investovaní a všetkom, čo súvisí s budovaním majetku,
Zdravím vás, napriek všetkej negativite, vojnám, volbám, krízam a celkovo "blbej nálade" majú finančné trhy za sebou neuveriteľne skvelé 2 roky - od 1.1.2023 globálne akcie reprezentované indexom MSCI World narástli o viac ako 53% (v EUR)! To sa s veľkou pravdepodobnosťou nebude v budúcom roku opakovať. Zostávam však optimista. Nie je to úplne prechádzka ružovým sadom, no infláciu sa v zásade podarilo skrotiť a ekonomiky sú v pomerne dobrom stave (vedeli ste, že najrýchlejšie rastúca...
Zdravím vás, globálnym akciám sa darí a index MSCI World sa hýbe veľmi blízko historických maxím. Za tento rok si akcie, reprezentované týmto indexom, prípísali vysoko nadštandardný výnos 25%. Wow! Zdroj: Financial Times Niet sa preto čomu diviť, že sa opäť začínajú objavovať otázky, či akcie nie sú príliš drahé, či nás nečaká krach alebo ešte niečo horšie. Trhy sú predsa cyklické a každý rast nevyhnutne strieda pád. Áno, veta o cyklickosti trhov je pravdivá. A toto kyvadlo sa stále hýbe....
Zdravím vás, na začiatok dnešného newslettera tu mám malé komerčné okienko: Blíži sa koniec roka a to je dobrý čas dať si konečne do poriadku financie, urobiť finančný plán a začať investovať. Ponúkam vám preto možnosť dohodnúť si so mnou online konzultáciu s 25% zľavou. Na stretnutí preberieme všetky vaše finančné otázky. Posúdime vašu aktuálnu situáciu, ujasníme si ciele, vytvoríme jednoduchý finančný plán a preberieme možnosti investovania. Pre dohodnutie konzultácie kliknite na linku...